2015 Girls Class S State Track Meet

Saturday May 9th
at Herrin Sports Complex
1211 East Bond Street / Herrin, IL
 

  Two New State Records - Fully Automated Timing
400m run 62.14 Bria Moore (Field)
Long Jump 16' 3-1/2" Bria Moore (Field)
Bria's long jump record broke one of our 2 oldest records in track both set in 1981 by Sherri Taylor (Merriam)

 

 

 Girls Class S Team Results
State Champions  Tamaroa-St Bruno
61.2
2nd Nashville 50
3rd St Peter & Paul
41
4th Field
32

 

Class S Boy and Girls Full Individual and Team Results

 

ClassSGirls1st-TamaroaStBruno
State Champions - Tamaroa-St Bruno

ClassSGirls2nd-Nashville
2nd Place - Nashvile

ClassSGirls3rd-StPeterAndPaul
3rd Place - St Peter & Paul

ClassSGirls4th-Field
4th Place - Field


    Team                        Pts  
  1 Tamaroa-St Bruno           61.2  
  2 Nashville                   50   
  3 Sts Peter & Paul            41   
  4 Field                       32   
  5 St Clare-O'Fallon           27   
  6 Lebanon                     26   
  7 Aviston                     24   
  7 Goreville                   24   
  9 Okawville                   21   
 10 Rome                       17.5  
 11 Steeleville St Marks        16   
 11 Holy Trinity-O'Fallon       16   
 11 Woodlawn                    16   
 11 Cairo                       16   
 15 Giant City                 15.5  
 16 New Athens                  15   
 17 Summerville                 12   
 18 Bluford                     11   
 19 Jonesboro                  10.2  
 20 Patoka                      10   
 20 Waltonville                 10   
 22 Elverado                     9   
 23 Evansville                   8   
 23 First Baptist-O'Fallon       8   
 25 Immaculate Concelption       7   
 26 Lick Creek                   6   
 27 Bethel                      5.2  
 28 Pinckneyville                5   
 29 Cisne                        4   
 30 De Soto                      3   
 30 Ziegler-Royalton             3   
 30 St Paul-Highland             3   
 30 Vienna                       3   
 30 OLMC                         3   
 30 New Hope                     3   
 36 Smithton Catholic            1   
 36 Albers-Damiansville          1   
 36 Chester Luthern              1   
 36 Ewing                        1   
 40 Chester Catholic            0.2  
 41 Cypress                     0.2  


Varsity Girls 100 M Hurdles
==========================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  H#   Pts
--------------------------------------------------------------------------
  1 Nicole Lindsey           Sts Peter & Paul         17.31   NWI  2    10
  2 Annie Weiter             Aviston                  18.29   NWI  2     8
  3 Jadah Heidel             Nashville                18.46   NWI  2     6
  4 Taylor Witges            Waltonville              18.71   NWI  2     5
  5 Williams               8 Cairo                    19.11   NWI  2     4
  6 Carson Clements        8 Jonesboro                19.15   NWI  1     3
  7 Halie Barton             Ziegler-Royalton         19.30   NWI  1     2
  8 Curd                     Summerville              19.31   NWI  1     1
 9 Lexie Hirsch             Pinckneyville            19.35   NWI  2     
10 Kamryn Wingerter         Chester Catholic         19.49   NWI  1    
 11 Hatcher                  Cisne                    19.53   NWI  2     
 12 Tess Timmons           6 St Mary's Cent.          19.66   NWI  1     
  13 Allyson Giles            Ziegler-Royalton         20.21   NWI  1      
  13 Turner                   Summerville              20.21   NWI  2      
 15 Mason Harmon             North Clay               20.24   NWI  1     
 16 Alyssa James           8 Willow Grove             22.84   NWI  1     

                    Varsity Girls 4 x 100 M Relay                   
=====================================================================
    Team                                          Time  H#   Pts
---------------------------------------------------------------------
  1 Sts Peter & Paul A                           54.74   NWI  2    10
  2 St Clare-O'Fallon A                          55.84   NWI  2     8
  3 Jonesboro A                                  56.08   NWI  1     6
  4 Goreville A                                  56.25   NWI  2     5
  5 Lebanon A                                    56.38   NWI  2     4
  6 Okawville A                                  56.72   NWI  1     3
  7 Woodlawn A                                   56.78   NWI  2     2
  8 Summerville A                                57.02   NWI  2     1
  9 Pinckneyville A                              57.62   NWI  1     
 10 Ziegler-Royalton A                           57.89   NWI  2     
 11 Chester Catholic A                           58.05   NWI  1     
 12 Cisne A                                      58.42   NWI  2     
 13 Vienna A                                     58.63   NWI  1     
 14 North Clay A                                 58.85   NWI  1     
 15 Willow Grove A                             1:00.03   NWI  1     
 16 New Horizon A                              1:02.53   NWI  1     

                      Varsity Girls 400 M Dash                     
====================================================================
    Name                  Yr Team                      Time H#   Pts
--------------------------------------------------------------------
  1 Moore                    Field                  1:02.14  2    10
  2 Danika White             New Athens             1:02.75  2     8
  3 Allie Whittington        Elverado               1:04.87  2     6
  4 Jordyn Rakers            Aviston                1:05.70  2     5
  5 Kylie Kozuszek           Nashville              1:06.15  2     4
  6 Kenzie Rushing           Tam.-STB               1:06.31  1     3
  7 Helm                   8 Lick Creek             1:06.44  2     2
  8 Emelia O'Neil            Sts Peter & Paul       1:06.81  2     1
  9 Jadah Heidel             Nashville              1:07.16  2     
 10 Heather Robinson         Giant City             1:08.20  1     
 11 Hamerski                 Bluford                1:09.46  1      
 12 Smith                  7 Vienna                 1:09.46  1      
 13 Mason Harmon             North Clay             1:10.18  1     
 14 Cassidy Coble            North Clay             1:10.77  1     
 15 Aliyah Davis           6 Odin                   1:14.44  1     
 16 Maggie Telford         7 Selmaville             1:14.48  1     

                    Varsity Girls 1600 M Run                    
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Gabrielle Alongi         Tam.-STB               5:44.19    10
  2 Katie Mank               First Baptist-O'Fall   5:48.75     8
  3 Marie Prindiville        Immaculate Concelpti   5:49.29     6
  4 Sophie Eastham           Waltonville            5:50.15     5
  5 Grace Maschoff           Nashville              5:55.39     4
  6 Marlow                   Bluford                5:56.05     3
  7 Paetin Arnold            Goreville              5:59.43     2
  8 Mary Wessel              Immaculate Concelpti   5:59.54     1
  9 Abby Riechman            Okawville              6:01.29     
 10 Evelyn Atkins          6 St Joe Olney           6:06.03     
 11 Brittnie Bartling        Nashville              6:09.30     
 12 Aliyah Sanders         5 Willow Grove           6:11.49     
 13 Avery Runge              Chester Luthern        6:11.83     
 14 Matuszewich            6 Lick Creek             6:12.22     
 15 Barton                   Woodlawn               6:13.11     
 16 Tiffani Siekmann         Holy Trinity-O'Fallo   6:15.07     
 17 Hall                   6 Lick Creek             6:19.03     
 18 Tori Neudecker         4 St Mary's Cent.        6:23.70     
 19 Haven Doll             7 St Joe Olney           6:29.96     
SCR Grace Dodson             Adams                       NT     

                    Varsity Girls 4 x 200 M Relay                   
=====================================================================
    Team                                          Time  H#   Pts
---------------------------------------------------------------------
  1 Lebanon A                                  1:57.83   NWI  2    10
  2 St Clare-O'Fallon A                        1:58.16   NWI  2     8
  3 Goreville A                                1:58.89   NWI  2     6
  4 Rome A                                     1:59.88   NWI  2     5
  5 Pinckneyville A                            2:01.37   NWI  2     4
  6 Woodlawn A                                 2:02.10   NWI  2     3
  7 Okawville A                                2:02.11   NWI  1     2
  8 Ziegler-Royalton A                         2:03.20   NWI  2     1
  9 Immaculate Concelption A                   2:04.01   NWI  2     
 10 North Clay A                               2:05.36   NWI  1     
 11 Cisne A                                    2:08.56   NWI  1     
 12 Chester Luthern A                          2:09.97   NWI  1     
 13 Willow Grove A                             2:11.06   NWI  1     
 14 Vienna A                                   2:11.13   NWI  1     
 15 Lick Creek A                               2:13.22   NWI  1     
 16 Iuka A                                     2:17.81   NWI  1     

                     Junior Varsity Girls 100 M Dash                     
==========================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  H#   Pts
--------------------------------------------------------------------------
  1 Watson                 7 Cairo                    13.96   NWI  3    10
  2 Dakota Krone             Tam.-STB                 14.21   NWI  3     8
  3 Halle Haudrich           Sts Peter & Paul         14.24   NWI  2     6
  4 Elaina McKinney          Goreville                14.31   NWI  3     5
  5 Moore                    Woodlawn                 14.39   NWI  2     4
  6 Smith                  7 Vienna                   14.44   NWI  3     3
  7 Williams               8 Cairo                    14.45   NWI  3     2
  8 Claire Tonnies           Albers-Damiansville      14.60   NWI  3     1
  9 Danika White             New Athens               14.74   NWI  2     
 10 Chelsea Ochs           7 St Joe Olney             14.88   NWI  1     
 11 Jazmyne Myers          6 Central City             14.89   NWI  2     
 12 Lainie Milner          7 New Hope                 14.92   NWI  2     
 13 Halie Barton             Ziegler-Royalton         14.94   NWI  1     
 14 Megan Cook               Okawville                15.00   NWI  3     
 15 Aliyah Davis           6 Odin                     15.18   NWI  1     
DNS Turner                   Summerville                 NT   NWI  1     
 FS Destyn Hausner           Nashville                   NT   NWI  3     

                         Varsity Girls 100 M Dash                        
==========================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  H#   Pts
--------------------------------------------------------------------------
  1 McGee                    Summerville              13.92   NWI  2    10
  2 Nicole Lindsey           Sts Peter & Paul         14.14   NWI  2     8
  3 Patty Agbeh              Giant City               14.17   NWI  1   5.5
  3 McCoy                    Rome                     14.17   NWI  2   5.5
  5 Emily Reinnick           Lebanon                  14.26   NWI  2     4
  6 Alyssa Noll              St Paul-Highland         14.34   NWI  2     3
  7 Helm                   8 Lick Creek               14.36   NWI  2     2
  8 Allie Whittington        Elverado                 14.38   NWI  1     1
  9 Swansey                8 Meridian                 14.40   NWI  2     
 10 Amber Johnson            Okawville                14.51   NWI  2     
 11 Abbey Ernst              Smithton Catholic        14.60   NWI  1     
 12 Connie Moll              Pinckneyville            14.80   NWI  1     
 13 Madalyn Arnold         8 Odin                     14.92   NWI  1     
 14 Jenna Atteberry        8 Cisne                    14.98   NWI  1     
 15 Keisha Allen             North Clay               15.20   NWI  1     
 16 Zakariya Sparks        8 New Horizon              15.62   NWI  1     

                     Varsity Girls 800 M Run                    
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Gabrielle Alongi         Tam.-STB               2:34.97    10
  2 Moore                    Field                  2:36.50     8
  3 Claire Frank             Holy Trinity-O'Fallo   2:36.86     6
  4 Sabrina Kollbaum         Nashville              2:38.48     5
  5 Grace Alongi             Tam.-STB               2:41.11     4
  6 Charli Elliott           OLMC                   2:41.83     3
  7 Jones                    Bluford                2:42.46     2
  8 Grace Maschoff           Nashville              2:43.34     1
  9 Evelyn Atkins          6 St Joe Olney           2:45.02     
 10 Aliyah Sanders         5 Willow Grove           2:48.97     
 11 Jaden Maze               Goreville              2:50.76     
 12 Avery Runge              Chester Luthern        2:53.94     
 13 Mary Wessel              Immaculate Concelpti   2:54.90     
 14 Matuszewich            6 Lick Creek             2:55.56     
 15 Hall                   6 Lick Creek             2:58.62     
 16 Kaitlyn Mayer          8 Trinity Centralia      2:59.21     
 17 Danielle Fender          North Clay             3:07.95     

                         Varsity Girls 200 M Dash                        
==========================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  H#   Pts
--------------------------------------------------------------------------
  1 Patty Agbeh              Giant City               28.47   NWI  2    10
  2 Dakota Krone             Tam.-610                 28.82   NWI  2     8
  3 Nicole Lindsey           Sts Peter & Paul         28.97   NWI  2     6
  4 Xoe Binford              Lebanon                  29.41   NWI  2     5
  5 Moore                    Field                    29.45   NWI  1     4
  6 Moore                    Woodlawn                 29.47   NWI  1     3
  7 Danika White             New Athens               29.54   NWI  1     2
  8 Kaitlyn Kuchar           Ewing                    29.71   NWI  2     1
  9 Tweedy                 7 Jonesboro                30.29   NWI  1     
 10 Kylie Zimdars            North Clay               30.33   NWI  1     
 11 Regina DeDecker          De Soto                  30.47   NWI  2     
 12 Emily Reinnick           Lebanon                  31.47   NWI  2     
 13 Jazmyne Myers          6 Central City             31.59   NWI  1     
 14 Keisha Allen             North Clay               31.88   NWI  1     
 15 Anicia Sanders         8 Willow Grove             32.48   NWI  1     
                    Varsity Girls 4 x 400 M Relay                   
 ====================================================================
Team                                          Time  H#   Pts

 ---------------------------------------------------------------------
   1 Nashville A                                4:29.59   NWI  2    10
   2 Tam.-STB A                                 4:36.19   NWI  2     8
   3 St Clare-O'Fallon A                        4:38.61   NWI  2     6
   4 New Athens A                               4:43.76   NWI  2     5
   5 Woodlawn A                                 4:46.41   NWI  2     4
   6 Goreville A                                4:46.50   NWI  2     3
   7 Rome A                                     4:47.06   NWI  2     2
   8 Pinckneyville A                            4:47.24   NWI  1     1
  9 Adams A                                    4:50.75   NWI  2     
 10 Lick Creek A                               4:53.23   NWI  1     
 11 Vienna A                                   4:58.63   NWI  1     
 12 Chester Luthern A                          5:00.18   NWI  1     
 13 St Joe Olney A                             5:06.52   NWI  1     
 14 Selmaville A                               5:08.52   NWI  1     
 15 NorthClay A                                5:09.90   NWI  1     

                        Varsity Girls Discus                       
====================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark H#   Pts
--------------------------------------------------------------------
  1 Angelina White           Holy Trinity-O'Fallo     99-07  2    10
  2 Karley Kothe             Steeleville St Marks     89-07  2     8
  3 Keocea Sarchet         8 Patoka                   82-09  2     6
  4 Boling                   Bethel                   81-00  2     5
  5 Megan Cook               Okawville                77-05  1     4
  6 Kamber Isle            8 New Hope                 76-01  1     3
  7 Cripps                 8 Lick Creek               73-07  1     2
  8 Lauren Welge             Chester Luthern          73-00  2     1
  9 Tiemann                  Woodlawn                 71-09  1     
 10 Breanna Stout            Goreville                71-01  1     
 11 Delaney Kell           6 Selmaville               69-09  2     
 12 Haley Stuby              New Simpson Hill         69-04  1     
 13 Amber Koch               Okawville                68-07  2     
 14 Kyleigh Guinzy           St Ann-Nashville         68-02  2     
 15 Hess                   6 Jonesboro                64-11  1     
 16 Brooklyn Sikes         8 Allendale                64-08  1     

                     Varsity Girls High Jump                    
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Abby Riechman            Okawville              4-06.01    10
  2 Josey McClure            Evansville             4-06.00     8
  3 Shea Cutler              Aviston                4-04.04     6
  4 Katherine Toffenmark     St Clare-O'Fallon      4-04.03     5
  5 Addysin Gale             Nashville              4-04.02     4
  6 Samantha Licka           Goreville              4-04.00     3
  7 Kyla Epplin              Tam.-STB               4-02.01     2
  8 Carson Clements        8 Jonesboro              4-02.00   0.2
  8 Lauren Soellner          Chester Catholic       4-02.00   0.2
  8 Keeling                8 Cypress                4-02.00   0.2
  8 Keely Epplin             Tam.-STB               4-02.00   0.2
  8 Krysten Boykin           Bethel                 4-02.00   0.2
SCR Madeline Huggins         Giant City                  NH     
SCR Jessica Simms          8 New Hope                    NH     
SCR Breanne Zuber          6 St Joe Olney                NH     
SCR Brumbaugh                Woodlawn                    NH     
SCR Paige Milburn          8 Raccoon                     NH     
SCR Jaelyn Cain            8 Patoka                      NH     

                        Varsity Girls Long Jump                       
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark    Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Moore                    Field                 16-03.50   NWI    10
  2 Dakota Krone             Tam.-STB              15-11.25   NWI     8
  3 Jadah Heidel             Nashville             15-07.00   NWI     6
  4 McCoy                    Rome                  15-06.00   NWI     5
  5 Olivia Hilliard        8 Cisne                 15-01.01   NWI     4
  6 Emily Reinnick           Lebanon               15-01.00   NWI     3
  7 Allie Whittington        Elverado              15-00.50   NWI     2
  8 Claire Hill              Smithton Catholic     14-07.00   NWI     1
  9 Abbey Ernst              Smithton Catholic     14-04.00   NWI     
  9 Regina DeDecker          De Soto               14-04.00   NWI     
 11 Keeling                8 Cypress               14-02.50   NWI     
 12 Jenna Atterberry       8 Cisne                 13-10.50   NWI     
 13 Laynee Timmons         8 St Mary's Cent.       13-10.00   NWI     
 14 Kaitlyn Kuchar           Ewing                 13-08.50   NWI     
 15 Aliyah Davis           6 Odin                  12-08.00   NWI     
 16 Rush                   6 Cypress               12-02.00   NWI     

                       Varsity Girls Shot Put                      
====================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark H#   Pts
--------------------------------------------------------------------
  1 Carli Hoffman            Nashville             35-01.75  1    10
  2 Karley Kothe             Steeleville St Marks  34-07.50  2     8
  3 E Moser                  Bluford               33-08.75  2     6
  4 Abby Braundmeier         Aviston               33-06.00  2     5
  5 Keocea Sarchet         8 Patoka                32-11.50  2     4
  6 Lexi Clark               De Soto               31-07.75  1     3
  7 Kimberly Schmidt         Okawville             31-07.50  1     2
  8 Hess                   6 Jonesboro             30-07.00  1     1
  9 Abby Lewis             8 New Hope              28-10.75  2     
 10 Carlee Weir              Chester Luthern       28-10.25  1     
 11 Haley Stuby              New Simpson Hill      28-05.00  2     
 12 Kimberlyn Heson        8 Trinity Centralia     28-02.25  2     
 13 Boling                   Bethel                27-07.50  1     
 14 Lyerla                 8 Shawnee               27-01.75  1     
 15 Rylee Breeze             Waltonville           26-04.75  1     
 16 Kamber Isle            8 New Hope              25-04.00  2     


Latest Forum Posts

Who's Online

We have 185 guests and no members online