2019 Softball Class L State

Round 1 - Quarter-Final
1   10/5 10a
Carmi-White County Middle School
3
Triad Middle School
1
2   10/5 11a
Marion Junior High
13
Mascoutah Middle School
0
3   10/5 12p
Carterville Junior High
8
Highland Middle School
0
4   10/5 1p • 6 innings
Johnston City Middle School
13
Waterloo Junior High
3
Round 2 - Semi-Final
5   10/8 1p
Carmi-White County Middle School
4
Marion Junior High
8
6   10/8 3p
Carterville Junior High
10
Johnston City Middle School
1
Round 3 - Final
8   10/10 3p
Marion Junior High
0
Carterville Junior High
10
7   10/10 1p
Carmi-White County Middle School
6
Johnston City Middle School
7
 
WINNER
Carterville Junior High
THIRD PLACE
Johnston City Middle School

2019 Softball Class M State

Round 1 - Quarter-Final
1   10/5 9:30a
Jonesboro CSD
8
Vienna
2
2   10/5 11:30a • 6 innings
Trico Junior High
11
Red Bud Elementary School
1
3   10/5 1:30p
Zeigler-Royalton Junior High
1
Okawville Jr High
2
4   10/5 3:30p
Carlyle Junior High
7
Fairfield Junior High
6
Round 2 - Semi-Final
5   10/8 1p
Jonesboro CSD
1
Trico Junior High
14
6   10/8 3p
Okawville Jr High
2
Carlyle Junior High
1
Round 3 - Final
8   10/10 3p • 6 innings
Trico Junior High
9
Okawville Jr High
0
7   10/10 1p
Jonesboro CSD
0
Carlyle Junior High
10
 
WINNER
Trico Junior High
THIRD PLACE
Carlyle Junior High

2019 Softball Class S State

Round 1 - Quarter-Final
1   10/5 9:30a
Elverado Junior High
5
Pinckneyville CCSD 204
9
2   10/5 11:30a
St John's Lutheran (Red Bud)
6
Patoka Junior High
10
3   10/5 1:30p
Century Junior High
7
Crab Orchard Elementary School
1
4   10/5 3:30p
Woodlawn
13
Jasper-Geff Co-op
12
Round 2 - Semi-Final
5   10/5 1p
Pinckneyville CCSD 204
7
Patoka Junior High
3
6   10/5 3p • 9 innings
Century Junior High
5
Woodlawn
4
Round 3 - Final
8   10/10 3p
Pinckneyville CCSD 204
7
Century Junior High
1
7   10/10 1p
Patoka Junior High
9
Woodlawn
10
 
WINNER
Pinckneyville CCSD 204
THIRD PLACE
Woodlawn
Softball
2019 Class S
Regional meeting date: Sep 18, 2019
Regionals: Sep 24, 2019 - Oct 01, 2019
State: Oct 05, 2019 - Oct 10, 2019
Region: 1
Organizer: Century Junior High
Host: Century Junior High
Round 1 - Quarter-Final
1   9/24 4:30a
Cobden Unit School
30
Egyptian Middle School
15
2   9/24 4:30p
Dongola Unit School District 66
7
Cairo Junior High School
00
3   9/24 4:30a
Meridian Middle School (Mounds)
22
Shawnee Junior High
4
Round 2 - Semi-Final
4   9/25 4:30a
Century Junior High
20
Cobden Unit School
00
5   9/27 4:30a
Dongola Unit School District 66
19
Meridian Middle School (Mounds)
9
Round 3 - Final
6   9/28 11a
Century Junior High
20
Dongola Unit School District 66
00
 
WINNER
Century Junior High
Region: 2
Organizer: Cypress Elementary School District
Host: Crab Orchard Elementary School
Round 1 - Quarter-Final
1   9/24 4p
Crab Orchard Elementary School
20
Joppa - Maple Grove School
2
2   9/24 4p
Galatia Junior High
16
Lick Creek School
1
3   9/24 4p
Cypress-Buncombe Co-op
12
Pope County School
17
4   9/24 4p
Carrier Mills-Stonefort Jr. High
6
New Simpson Hill School
4
Round 2 - Semi-Final
5   9/25 4p
Crab Orchard Elementary School
12
Galatia Junior High
00
6   9/26 4p
Pope County School
11
Carrier Mills-Stonefort Jr. High
6
Round 3 - Final
7   9/28 10a
Crab Orchard Elementary School
8
Pope County School
3
 
WINNER
Crab Orchard Elementary School
Region: 3
Organizer: Our Lady of Mount Carmel Regional Catholic School (OLMC Herrin)
Host: Elverado Junior High
Round 1 - Quarter-Final
1   9/24 4:30p
Giant City
13
St Andrew/Immanuel Lutheran (Murphysboro) Co-op
3
2   9/24 4:30p
Desoto
7
Unity Christian School (Energy)
1
3   9/24 4:30p
Thompsonville/Akin Co-op
13
Our Lady of Mount Carmel Regional Catholic School (OLMC Herrin)
5
Round 2 - Semi-Final
4   9/26 3p
Elverado Junior High
19
Giant City
0
5   9/26 4:30p
Desoto
15
Thompsonville/Akin Co-op
5
Round 3 - Final
6   9/28 10a
Elverado Junior High
18
Desoto
1
 
WINNER
Elverado Junior High
Region: 4
Organizer: St John's Lutheran (Red Bud)
Host: St John Catholic (Red Bud)
Round 1 - Quarter-Final
1   9/24 4:15p
St John Lutheran (Chester)
10
Prairie du Rocher CCSD
1
2   9/24 4:15p
Valmeyer Junior High
15
Evansville Attendance Center
00
3   9/24 4:15p
St John's Lutheran (Red Bud)
11
New Athens Junior High
1
Round 2 - Semi-Final
4   9/26 4:30p
St John Catholic (RedBud)-St Peter-Paul(Waterloo) Co-op
6
St John Lutheran (Chester)
5
5   9/26 4:30p
Valmeyer Junior High
1
St John's Lutheran (Red Bud)
2
Round 3 - Final
6   9/28 11a
St John Catholic (RedBud)-St Peter-Paul(Waterloo) Co-op
1
St John's Lutheran (Red Bud)
3
 
WINNER
St John's Lutheran (Red Bud)
Region: 5
Organizer: Trinity St John Lutheran School (Nashville)
Host: Trinity St John Lutheran School (Nashville)
Round 1 - Quarter-Final
1   9/24 4:30p
St Bruno-Tamaroa Co-op
4
Steeleville-St Marks Lu. (Steeleville) Co-op
5
2   9/24 4:45a
Pinckneyville CCSD 204
21
Trinity Lutheran (Hoffman) Co-op
0
3   9/24 4:15p
Coulterville Unit District
10
Marissa Junior High
0
Round 2 - Semi-Final
4   9/26 4:15p
TSJ-Im.Lu-St Ann (Nashville) Co-op
4
Steeleville-St Marks Lu. (Steeleville) Co-op
3
5   9/26 6:30p
Pinckneyville CCSD 204
4
Coulterville Unit District
0
Round 3 - Final
6   9/30 5p
TSJ-Im.Lu-St Ann (Nashville) Co-op
4
Pinckneyville CCSD 204
6
 
WINNER
Pinckneyville CCSD 204
Region: 6
Organizer: Woodlawn
Host: Woodlawn
Round 1 - Quarter-Final
1   9/24 4:30p
Opdyke-Belle Rive
14
Ewing-Northern
3
2   9/24 5:30p
Summersville Grade School
18
St Mary's-VCA(Mt.Vernon) Co-op
3
3   9/24 4:30p
Waltonville Grade School
19
Spring Garden
12
Round 2 - Semi-Final
4   9/26 4:30p
Woodlawn
8
Opdyke-Belle Rive
4
5   9/26 4:30p
Summersville Grade School
13
Waltonville Grade School
3
Round 3 - Final
6   9/30 4:30p
Woodlawn
3
Summersville Grade School
0
 
WINNER
Woodlawn
Region: 7
Organizer: Selmaville
Host: Odin
Round 1 - Quarter-Final
1   9/24 4:30p
Sandoval Junior High
13
Raccoon
3
2   9/24 4:30p
Odin-ACA(Salem) Co-op
13
Field-Farrington Co-op
0
3   9/24 4:30p
Patoka Junior High
20
Willow Grove-St Mary's(Centralia) Co-op
5
Round 2 - Semi-Final
4   9/26 4:30p
Selmaville
6
Sandoval Junior High
4
5   9/26 2:30p
Odin-ACA(Salem) Co-op
5
Patoka Junior High
10
Round 3 - Final
6   9/28 11a
Selmaville
13
Patoka Junior High
14
 
WINNER
Patoka Junior High
Region: 8
Organizer: New Hope
Host: Geff
Round 1 - Quarter-Final
1   9/24 4:15p
Jasper-Geff Co-op
21
Bluford
1
2   9/24 4:30p
West Salem Grade School
5
Grayville Junior High
14
3   9/24 4:30p
New Hope
15
Cisne Middle School
0
4   9/24 4:30p
Allendale-St Mary's (Mt.Carmel) Co-op
14
Wayne City Junior High
4
Round 2 - Semi-Final
5   9/26 4:30p
Jasper-Geff Co-op
15
Grayville Junior High
2
6   9/25 4:30p
New Hope
10
Allendale-St Mary's (Mt.Carmel) Co-op
5
Round 3 - Final
7   9/27 4:30p
Jasper-Geff Co-op
13
New Hope
3
 
WINNER
Jasper-Geff Co-op
Softball
2019 Class M
Regional meeting date: Sep 18, 2019
Regionals: Sep 24, 2019 - Oct 01, 2019
State: Oct 05, 2019 - Oct 10, 2019
Region: 1
Organizer: Jonesboro CSD
Host: Goreville
Round 1 - Semi-Final
1   9/24 6:30a
Goreville
11
Unity Point School
1
2   9/24 4:30a
Anna Junior High
2
Jonesboro CSD
9
Round 2 - Final
3   9/26 4:30a
Goreville
1
Jonesboro CSD
5
 
WINNER
Jonesboro CSD
Region: 2
Organizer: Gallatin County Junior High School
Host: Hardin County School District
Round 1 - Semi-Final
1   9/24 4:30p
Hardin County School District
16
Creal Springs - Adams School
1
2   9/24 2:30p
Vienna
4
Gallatin County Junior High School
3
Round 2 - Final
3   9/26 4:30p
Hardin County School District
3
Vienna
4
 
WINNER
Vienna
Region: 3
Organizer: Pinckneyville Junior High School
Host: Pinckneyville Junior High School
Round 1 - Semi-Final
1   9/25 4p
Pinckneyville Junior High School
2
Christopher Elementary School
1
2   9/26 4p
Zeigler-Royalton Junior High
1
Sesser-Valier Junior High
0
Round 2 - Final
3   9/30 4p
Pinckneyville Junior High School
2
Zeigler-Royalton Junior High
3
 
WINNER
Zeigler-Royalton Junior High
Region: 4
Organizer: Nashville Middle School
Host: Trico Junior High
Round 1 - Semi-Final
1   9/25 4:15p
Trico Junior High
11
Sparta Lincoln School
1
2   9/26 4:15p
Nashville Middle School
16
Chester Grade School
6
Round 2 - Final
3   9/30 4:15p
Trico Junior High
13
Nashville Middle School
3
 
WINNER
Trico Junior High
Region: 5
Organizer: Millstadt School
Round 1 - Semi-Final
1   9/24 4:15p
Red Bud Elementary School
14
Dupo Junior High
1
2   9/24 4:15p
Smithton
5
Millstadt School
2
Round 2 - Final
3   9/26 4:15p
Red Bud Elementary School
11
Smithton
2
 
WINNER
Red Bud Elementary School
Region: 6
Organizer: Pontiac Jr High School
Host: Pontiac Jr High School
Round 1 - Semi-Final
1   9/24 4p
Okawville Jr High
15
Pontiac Jr High School
0
2   9/24 4p
Shiloh Middle School
6
Lebanon Junior High
8
Round 2 - Final
3   9/26 4p
Okawville Jr High
5
Lebanon Junior High
4
 
WINNER
Okawville Jr High
Region: 7
Organizer: Carlyle Junior High
Host: Aviston Elementary School
Round 1 - Semi-Final
1   9/24 4:15p
Carlyle Junior High
11
Breese District 12
1
2   9/25 4:15p
Aviston Elementary School
15
Central City School
5
Round 2 - Final
3   9/27 4:15p
Carlyle Junior High
18
Aviston Elementary School
0
 
WINNER
Carlyle Junior High
Region: 8
Organizer: Fairfield Junior High
Host: Albion
Round 1 - Semi-Final
1   9/26 4:15p
Fairfield Junior High
20
Albion
5
2   9/26 6p
Rome Comm. Cons. School
1
Norris City-Omaha-Enfield
5
Round 2 - Final
3   9/30 4:30p
Fairfield Junior High
15
Norris City-Omaha-Enfield
7
 
WINNER
Fairfield Junior High

More Articles ...

Related Pages

Who's Online

We have 131 guests and no members online