Girls Basketball
2022 Class L
Regional meeting date: Dec 15, 2021
Regionals: Jan 11, 2022 - Jan 18, 2022
State: Jan 22, 2022 - Jan 29, 2022
Region: 1
Organizer: Carterville Junior High
Teams:
Carbondale Middle School
Carterville Junior High
Herrin Middle School
Murphysboro Middle School
Region: 2
Organizer: Marion Junior High
Teams:
Central Jr. High (West Frankfort)
Harrisburg Middle School
Marion Junior High
Massac Junior High (Metropolis)
Region: 3
Organizer: DuQuoin Middle School
Teams:
Benton Grade School
Casey Middle School (Mt.Vernon)
DuQuoin Middle School
Hamilton County Junior High
Region: 4
Organizer: Belleville West Junior High
Host: Belleville Central Junior High
Teams:
Belleville Central Junior High
Belleville West Junior High
Emge Jr. High School
Waterloo Junior High
Region: 5
Organizer: Wolf Branch Middle School
Teams:
Belle Valley School (Belleville)
Mascoutah Middle School
Whiteside Middle School
Wolf Branch Middle School
Region: 6
Organizer: Fulton Junior High (O'Fallon)
Teams:
Carriel Junior High (O'Fallon)
Collinsville Junior High School
Fulton Junior High (O'Fallon)
Triad Middle School
Region: 7
Organizer: Salem Franklin Park Middle School
Teams:
Centralia Junior High
Highland Middle School
Salem Franklin Park Middle School
Wesclin Middle School
Region: 8
Organizer: Flora Floyd Henson Junior High
Teams:
Carmi-White County Middle School
Flora Floyd Henson Junior High
Mt.Carmel Junior High School
Olney Richland County Middle School
Girls Basketball
2022 Class M
Regional meeting date: Dec 15, 2021
Regionals: Jan 11, 2022 - Jan 18, 2022
State: Jan 21, 2022 - Jan 28, 2022
Region: 1
Organizer: Anna Junior High
Teams:
Anna Junior High
Creal Springs - Adams School
Goreville
Unity Point School
Region: 2
Organizer: Eldorado Middle School
Teams:
Eldorado Middle School
Gallatin County Junior High School
Hardin County School District
Vienna
Region: 3
Organizer: Johnston City Middle School
Teams:
Christopher Elementary School
Johnston City Middle School
Sesser-Valier Junior High
Zeigler-Royalton Junior High
Region: 4
Organizer: Pinckneyville Junior High School
Teams:
Chester Grade School
Pinckneyville Junior High School
Sparta Lincoln School
Trico Junior High
Region: 5
Organizer: Pontiac Jr High School
Teams:
Joseph Arthur Middle School
Pontiac Jr High School
Red Bud Elementary School
Smithton
Region: 6
Organizer: Lebanon Junior High
Teams:
Lebanon Junior High
Maryville Christian School (Maryville)
Shiloh Middle School
St Clare School of O'Fallon
Region: 7
Organizer: Carlyle Junior High
Teams:
Aviston Elementary School
Breese District 12
Carlyle Junior High
Central City School
Region: 8
Organizer: Nashville Middle School
Teams:
Fairfield Junior High
Nashville Middle School
Rome Comm. Cons. School
Wayne City Junior High
Girls Basketball
2022 Class S
Regional meeting date: Dec 15, 2021
Regionals: Jan 11, 2022 - Jan 18, 2022
State: Jan 25, 2022 - Jan 29, 2022
Region: 1
Organizer: Meridian Middle School (Mounds)
Teams:
Cairo Junior High School
Century Junior High
Cypress-Buncombe Co-op
Dongola Unit School District 66
Egyptian Middle School
Joppa - Maple Grove School
Meridian Middle School (Mounds)
Pope County School
Shawnee Junior High
Region: 2
Organizer: Galatia Junior High
Teams:
Albers-Damiansville Co-op
Galatia Junior High
Giant City
Jonesboro CSD
Lick Creek School
New Simpson Hill School
Our Lady of Mount Carmel Regional Catholic School (OLMC Herrin)
St Andrew School
Thompsonville-Akin Co-op
Region: 3
Organizer: Tamaroa Grade School
Teams:
Desoto
Elverado Junior High School
Marissa Junior High
Pinckneyville CCSD 204
St Ann-Oakdale Co-op
St John Lutheran (Chester)
Steeleville-St.Mark's Co-op
Tamaroa-St.Bruno (Pinckneyville) Co-op
Trinity St.John (Nashville)-Immanuel Lutheran (Okawville) Co-op
Region: 4
Organizer: St John's Lutheran (Red Bud)
Teams:
Holy Childhood(Mascoutah)
New Athens Junior High
Okawville Jr High
St.James (Millstadt)-Notre Dame (Belleville) Co-op
St.John Catholic (Red Bud)-Trinity Lutheran (Red Bud) Co-op
St John's Lutheran (Red Bud)
St. Joe - Freeburg Co-op
St Lilbory CCSD School
Valmeyer Junior High
Region: 5
Organizer: All Saints Academy (Breese)
Teams:
Albers-Damiansville Co-op
All Saints Academy (Breese)
Bartelso Elementary School
Germantown Elementary School
Good Shepherd Lutheran School (Collinsville)
St Boniface (Edwardsville)
St Paul Catholic School (Highland)
St Rose Elementary School
Trinity Lutheran Hoffman (Co-op)
Region: 6
Organizer: Raccoon
Teams:
Field C.C.S.D. School
New Horizon Christian School (Centralia)
Odin-Apostolic Christian Academy (Salem) Co-op
Patoka Junior High
Raccoon
Sandoval Junior High
Selmaville
Willow Grove-St.Mary's (Centralia) Co-op
Region: 7
Organizer: Woodlawn
Teams:
Bethel-McClellan Co-op
Irvington - Grand Prairie Co-op
Opdyke-Belle Rive Grade School
Spring Garden
St Mary's-Victory Christian Academy Co-op
Summersville Grade School
Waltonville Grade School
Woodlawn
Region: 8
Organizer: Allendale
Teams:
Allendale-St.Mary's (Mt.Carmel) Co-op
Bluford
Cisne Middle School
Iuka Grade School
Jasper Grade School
Kell-Farrington Co-op
New Hope
St Joe School (Olney)

More Articles ...

Latest Forum Posts

Related Pages

Who's Online

We have 157 guests and no members online