2019 Baseball Class L State

Round 1 - Quarter-Final
1   10/5 10a
Carterville Junior High
1
Highland Middle School
4
2   10/5 11a
Benton Grade School
1
Waterloo Junior High
12
3   10/5 12p
Flora Floyd Henson Junior High
4
Triad Middle School
3
4   10/5 1p
Harrisburg Middle School
15
Wolf Branch Middle School
0
Round 2 - Semi-Final
5   10/8 1p
Highland Middle School
6
Waterloo Junior High
3
6   10/8 3p
Flora Floyd Henson Junior High
0
Harrisburg Middle School
2
Round 3 - Final
8   10/10 3p
Highland Middle School
8
Harrisburg Middle School
1
7   10/10
Waterloo Junior High
6
Flora Floyd Henson Junior High
2
 
WINNER
Highland Middle School
THIRD PLACE
Waterloo Junior High

2019 Baseball Class M State

Round 1 - Quarter-Final
1   10/5 9:30a • 9 innings
Pinckneyville Junior High School
2
Nashville Middle School
3
2   10/5 5:30a • 5 innings
Breese District 12
10
Albion
0
3   10/5 1:30p
Goreville
0
Christopher Elementary School
2
4   10/5 3:30p
Millstadt School
7
Pontiac Jr High School
1
Round 2 - Semi-Final
5   10/8 1p
Nashville Middle School
1
Breese District 12
0
6   10/8 3p
Christopher Elementary School
3
Millstadt School
8
Round 3 - Final
8   10/10 3p • 8 innings
Nashville Middle School
2
Millstadt School
3
7   10/10
Breese District 12
0
Christopher Elementary School
2
 
WINNER
Millstadt School
THIRD PLACE
Christopher Elementary School

2019 Baseball Class S State

Round 1 - Quarter-Final
1   10/5 9:30a • 5 innings
Meridian Middle School (Mounds)
1
Crab Orchard Elementary School
16
2   10/5 11:30a
Altamont Lutheran Interparrish School
6
Cisne Middle School
0
3   10/5 1:30p • 5 innings
Pinckneyville CCSD 204
0
Holy Childhood(Mascoutah)
18
4   10/5 1:30a • 5 Innings
TSJ-Im. Lu.-St Ann (Nashville) Co-op
12
Opdyke-Belle Rive
2
Round 2 - Semi-Final
5   10/8 1p
Crab Orchard Elementary School
1
Altamont Lutheran Interparrish School
14
6   10/8 3p
Holy Childhood(Mascoutah)
12
TSJ-Im. Lu.-St Ann (Nashville) Co-op
2
Round 3 - Final
8   10/10 3p
Altamont Lutheran Interparrish School
6
Holy Childhood(Mascoutah)
7
7   10/10 1p
Crab Orchard Elementary School
1
TSJ-Im. Lu.-St Ann (Nashville) Co-op
6
 
WINNER
Holy Childhood(Mascoutah)
THIRD PLACE
TSJ-Im. Lu.-St Ann (Nashville) Co-op
Baseball
2019 Class L
Regional meeting date: Sep 18, 2019
Regionals: Sep 24, 2019 - Oct 01, 2019
State: Oct 05, 2019 - Oct 10, 2019
Region: 1
Organizer: Marion Junior High
Host: Eldorado Middle School
Round 1 - Semi-Final
1   9/25 1p
Harrisburg Middle School
20
Eldorado Middle School
0
2   9/25 4p
Marion Junior High
5
Massac Junior High (Metropolis)
4
Round 2 - Final
3   9/27 4p
Harrisburg Middle School
12
Marion Junior High
3
 
WINNER
Harrisburg Middle School
Region: 2
Organizer: Herrin Middle School
Host: Murphysboro Middle School
Round 1 - Semi-Final
1   9/24 2p
Carterville Junior High
23
Carbondale Middle School
00
2   9/24 4p
Murphysboro Middle School
17
Herrin Middle School
2
Round 2 - Final
3   9/26 4p
Carterville Junior High
7
Murphysboro Middle School
6
 
WINNER
Carterville Junior High
Region: 3
Organizer: Central Jr. High (West Frankfort)
Host: DuQuoin Middle School
Round 1 - Semi-Final
1   9/25 2p
Benton Grade School
8
Central Jr. High (West Frankfort)
0
2   9/25 4p
DuQuoin Middle School
4
Johnston City Middle School
5
Round 2 - Final
3   9/28 10a
Benton Grade School
7
Johnston City Middle School
0
 
WINNER
Benton Grade School
Region: 4
Organizer: Carmi-White County Middle School
Host: Carmi-White County Middle School
Round 1 - Semi-Final
1   9/26 3p
Flora Floyd Henson Junior High
10
Casey Middle School (Mt.Vernon)
0
2   9/26 4:30p
Carmi-White County Middle School
9
Hamilton County Junior High
2
Round 2 - Final
3   9/28 10a
Flora Floyd Henson Junior High
4
Carmi-White County Middle School
1
 
WINNER
Flora Floyd Henson Junior High
Region: 5
Organizer: Belleville Central Junior High
Host: Waterloo Junior High
Round 1 - Semi-Final
1   9/24 4:15p
Waterloo Junior High
17
Emge Jr. High School
00
2   9/24 4:15p
West Jr High School
3 (Game played at CJH but WJH was home team)
Belleville Central Junior High
12
Round 2 - Final
3   9/26 4:15p
Waterloo Junior High
13
Belleville Central Junior High
00
 
WINNER
Waterloo Junior High
Region: 6
Organizer: Wolf Branch Middle School
Host: Wolf Branch Middle School
Round 1 - Semi-Final
1   9/24 4:15p
Wolf Branch Middle School
10
Belle Valley School (Belleville)
0
2   9/24 4:15p
Mascoutah Middle School
11
Whiteside Middle School
1
Round 2 - Final
3   9/26 4:15p
Wolf Branch Middle School
6
Mascoutah Middle School
3
 
WINNER
Wolf Branch Middle School
Region: 7
Organizer: Carriel Middle School (O'Fallon)
Host: Carriel Middle School (O'Fallon)
Round 1 - Semi-Final
1   9/24 4p
Fulton Junior High (O'Fallon)
3
Carriel Middle School (O'Fallon)
2
2   9/24 4p
Triad Middle School
6
Collinsville Junior High School
1
Round 2 - Final
3   9/26 4p
Fulton Junior High (O'Fallon)
3
Triad Middle School
4
 
WINNER
Triad Middle School
Region: 8
Organizer: Centralia Junior High
Host: Centralia Junior High
Round 1 - Semi-Final
1   9/25 4:15p
Salem Franklin Park Middle School
5
Wesclin Jr. High
4
2   9/25 2p
Highland Middle School
8
Centralia Junior High
4
Round 2 - Final
3   9/26 4p
Salem Franklin Park Middle School
10
Highland Middle School
12
 
WINNER
Highland Middle School
Baseball
2019 Class M
Regional meeting date: Sep 18, 2019
Regionals: Sep 24, 2019 - Oct 01, 2019
State: Oct 05, 2019 - Aug 10, 2019
Region: 1
Organizer: Jonesboro CSD
Host: Goreville
Round 1 - Quarter-Final
1   9/23 4:30a
Anna Junior High
4
Jonesboro CSD
7
Round 2 - Semi-Final
2   9/25 6:30a
Goreville
10
Jonesboro CSD
2
3   9/25 4:30a
Hardin County School District
8
Vienna
2
Round 3 - Final
4   9/27 4:30a
Goreville
7
Hardin County School District
6
 
WINNER
Goreville
Region: 2
Organizer: Christopher Elementary School
Host: Christopher Elementary School
Round 1 - Quarter-Final
1   9/24 4:30p
Sesser-Valier Junior High
13
Zeigler-Royalton Junior High
1
Round 2 - Semi-Final
2   9/25 4:30p
Christopher Elementary School
14
Sesser-Valier Junior High
0
3   9/25 2p
Unity Point School
7
Creal Springs - Adams School
5
Round 3 - Final
4   9/30 4:30p
Christopher Elementary School
10
Creal Springs - Adams School
0
 
WINNER
Christopher Elementary School
Region: 3
Organizer: Chester Grade School
Host: Pinckneyville Junior High School
Round 1 - Quarter-Final
1   9/24 4p
Steeleville-St Mark's Lutheran (Steeleville) Co-op
4
Trico Junior High
5
Round 2 - Semi-Final
2   9/25 4p
Pinckneyville Junior High School
9
Trico Junior High
3
3   9/26 4p
Sparta Lincoln School
4
Chester Grade School
3
Round 3 - Final
4   9/30 4p
Pinckneyville Junior High School
8
Sparta Lincoln School
4
 
WINNER
Pinckneyville Junior High School
Region: 4
Organizer: Millstadt School
Round 1 - Quarter-Final
1   9/24 4:15p
Dupo Junior High
9
Grant Middle School
1
Round 2 - Semi-Final
2   9/25 4:15p
Millstadt School
13
Dupo Junior High
3
3   9/25 4:15p
Smithton
5
Red Bud Elementary School
6
Round 3 - Final
4   9/26 4:15p
Millstadt School
11
Red Bud Elementary School
1
 
WINNER
Millstadt School
Region: 5
Organizer: Pontiac Jr High School
Host: Pontiac Jr High School
Round 1 - Quarter-Final
1   9/23 4:30p
Maryville Christian School (Maryville)
11
St John-Nuemann/St Peter-Paul Co-op
8
Round 2 - Semi-Final
2   9/24 4p
Pontiac Jr High School
7
Maryville Christian School (Maryville)
6
3   9/24 4p
St Clare School of O'Fallon
2
St Boniface-St Mary (Edwardsville) Co-op
6
Round 3 - Final
4   9/26 4p
Pontiac Jr High School
9
St Boniface-St Mary (Edwardsville) Co-op
8
 
WINNER
Pontiac Jr High School
Region: 6
Organizer: Nashville Middle School
Host: Aviston Elementary School
Round 1 - Quarter-Final
1   9/24 4:15p
Lebanon Junior High
2
Okawville Jr High
17
Round 2 - Semi-Final
2   9/25 4:15p
Aviston Elementary School
16
Okawville Jr High
0.
3   9/26 4:15p
Nashville Middle School
16
Shiloh Middle School
0.
Round 3 - Final
4   9/30 4:15p
Aviston Elementary School
4
Nashville Middle School
8
 
WINNER
Nashville Middle School
Region: 7
Organizer: Carlyle Junior High
Host: Carlyle Junior High
Round 1 - Quarter-Final
1   9/24 4p
Central City School
8
Sandoval Junior High
0
Round 2 - Semi-Final
2   9/25 4p
Carlyle Junior High
6
Central City School
1
3   9/28 11a
Breese District 12
2
Rome Comm. Cons. School
1
Round 3 - Final
4   9/28 12p
Carlyle Junior High
5
Breese District 12
7
 
WINNER
Breese District 12
Region: 8
Organizer: Fairfield Junior High
Host: Albion
Round 1 - Quarter-Final
1   9/25 4:30p
Wayne City Junior High
9
Norris City-Omaha-Enfield
7
Round 2 - Semi-Final
2   9/26 4:15p
Fairfield Junior High
10
Wayne City Junior High
0
3   9/26 6:15p
Gallatin County Junior High School
4
Albion
5
Round 3 - Final
4   9/23 4:30p
Fairfield Junior High
6
Albion
9
 
WINNER
Albion

More Articles ...

Related Pages

Who's Online

We have 209 guests and no members online