2014 Girls Class S State Track Meet

Saturday May 10th, 2014
at Salem Community High School
Salem, IL
 
Meet Managers
Jack Hamilton 316-1229  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Mike Hayes 316-1470  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 
 
 
State Champions  Lebanon 51
2nd 
Lick Creek  38
3rd 
Pinckneyville #204
36
4th  Nashville 34

(click here to jump to team pictrues) 

Click link below to see Full Meet Results with Prelims
 
Girls 100 Meter Dash
    Name                          School                        
  1  Bass, Krista                Lebanon                        13.59
  2  McFeron, Mackenzie          Nashville                      13.80
  3  Helm, Angel                 Lick Creek                     13.81
  4  Bannach, Emma               Pinckneyville #204             13.86
  5  Bowsher, Cennedi            Wayne City                     14.05
  6  Schuetz                     Goreville                      14.13
  7  Cariens                     Summersville                   14.22
  8  Collier, Ariead             Cairo                          14.29
 
Girls 100 Meter Dash 7th Grade
    Name                          School                        
  1  Helm, Angel                 Lick Creek                     13.72
  2  Reinneck, Emily             Lebanon                        13.74
  3  Whittington, Allie          Elverado                       13.95
  4  McCoy                       Rome                           13.97
  5  McGee                       Summersville                   13.98
  6  Burnett                     New Simpson Hill               14.33
  7  Swansey, Dasia              Meridian                       14.37
  8  Clark                       Unity Christian-Energy         14.43
 
Girls 200 Meter Dash
    Name                          School
  1  Bass, Krista                Lebanon                        27.99
  2  Helm, Angel                 Lick Creek                     28.22
  3  Haudrich, Halle             S.Peter-Paul-Wat               28.64
  4  Collier, Ariead             Cairo                          28.70
  5  Tucker, Paige               Sesser-Valier                  28.91
  6  McFeron, Mackenzie          Nashville                      29.03
  7  Opp, Shania                 Pinckneyville #204             29.37
  8  Moore                       Field                          33.16
 
Girls 400 Meter Dash
    Name                          School                       Finals
  1  Moore                       Field                        1:03.49
  2  Kozusek, Kylie              Nashville                    1:05.00
  3  Opp, Shania                 Pinckneyville #204           1:05.29
  4  Harbaugh, MaKenzie          St. John Ca-RB               1:06.09
  5  Diehl, Parker               Raccoon                      1:06.44
  6  Forby                       Goreville                    1:06.51
  7  Moran, Claire               Aviston                      1:08.42
  8  Dunning, Taylor             St. John Luth-CH             1:08.46
 
Girls 800 Meter Run
    Name                          School                      
  1  Moore                       Field                        2:35.24
  2  Stallard, Faith             Noble                        2:36.38
  3  Alongi, Gabrielle           Tam-STB Co-op                2:38.31
  4  Runyon, Lilli               Pinckneyville #204           2:38.68
  5  Reinneck, Abigail           Lebanon                      2:39.51
  6  Holshouser, Jenna           Lick Creek                   2:42.52
  7  Holshouser, Kaitlyn         Lick Creek                   2:43.11
  8  Elliott                     Olmc-Herrin                  2:43.92
 
Girls 1600 Meter Run
    Name                          School                        
  1  Isaak, Malina               Aviston                      5:45.16
  2  Smith, Lucy                 Wayne City                   5:48.45
  3  Tepe, Madelyn               Okawville                    5:50.01
  4  Alongi, Gabrielle           Tam-STB Co-op                5:52.60
  5  Dotson                      Creal Springs                5:53.93
  6  Riechmann, Abby             Okawville                    5:54.36
  7  Arnold                      Goreville                    5:59.88
  8  Sanders, Aliyah             Willow Grove                 6:05.38
 
Girls 100 Meter Hurdles
    Name                          School                        
  1  Lindsey, Nicole             S.Peter-Paul-Wat               17.79
  2  York, Morgan                St. Mary’s-MTC                 17.90
  3  Alexander, Kayla            Meridian                       18.00
  4  Heidel, Jadah               Nashville                      18.31
  5  Witges, Taylor              Waltonville                    18.87
  6  Kessler, Brilee             North Clay                     19.10
  7  Epplin, Morgan              Tam-STB Co-op                  19.25
  8  Devall, Baylie              Patoka                         19.69
 
Girls 4x100 Meter Relay
    Team                          Relay                        Finals
  1  Lebanon                                                    53.89
  2  Meridian                                                   55.45
  3  St. Clare Ca-OF                                            55.87
  4  DeSoto                                                     55.91
  5  Pinckneyville #204                                         56.10
  6  Cairo                                                      56.38
  7  Ewing                                                      56.85
  8  Rome                                                       57.08
                                                                    
Girls 4x200 Meter Relay                                             
    Team                          Relay                        Finals
  1  Cairo                                                    1:57.10
  2  St. Clare Ca-OF                                          1:57.69
  3  Meridian                                                 1:57.79
  4  Pinckneyville #204                                       1:58.69
  5  Goreville                                                1:59.06
  6  DeSoto                                                   1:59.19
  7  St. Mary’s Ca-CH                                         2:02.77
  8  St. John Luth-CH                                         2:03.15
 
Girls 4x400 Meter Relay
    Team                          Relay                        Finals
  1  Nashville                                                4:31.99
  2  Goreville                                                4:33.37
  3  Aviston                                                  4:40.58
  4  Pinckneyville #204                                       4:41.46
  5  Lick Creek                                               4:49.22
  6  St. John Luth-CH                                         4:51.04
  7  Tam-STB Co-op                                            4:51.21
  8  Creal Springs                                            4:51.61
 
Girls High Jump
    Name                          School                       
  1  Phillips, Chloee            St. Theresa-Salem            5-00.00
  2  Jansen, Audrey              Okawville                    4-10.00
  3  Tucker, Paige               Sesser-Valier                4-08.00
  4  Cariens, A.                 Summersville                 4-06.00
  4  Chaney, Emalee              Pinckneyville #204           4-06.00
  4  Bass, Kendra                Lebanon                      4-06.00
  4  Lampe, Shannon              Germantown                   4-06.00
  4  Schumn, Morgan              Wayne City                   4-06.00
 
Girls Long Jump
    Name                          School                       
  1  Hackstadt, Madison          Okawville                   15-08.00
  2  Moore                       Field                       15-03.50
  3  Tucker, Paige               Sesser-Valier               15-00.00
  4  Batson, AnnaBeth            St. Mark’s-SV               14-10.50
  4  Jeter, Rakyah               Meridian                    14-10.50
  6  McCoy                       Rome                        14-10.00
  7  Krone, Dakota               Tam-STB Co-op               14-04.00
  8  Lindsey, Nicole             S.Peter-Paul-Wat            14-00.50
 
Girls Shot Put
    Name                          School                        
  1  Gunn                        Creal Springs               36-02.50
  2  Johnson, Ryle               Germantown                  34-05.00
  3  Kothe, Karley               St. Mark’s-SV               31-09.00
  4  Taylor                      DeSoto                      30-09.50
  5  Baer, Allison               Selmaville                  30-04.00
  6  Braundmeier, Abby           Aviston                     29-06.00
  7  Sarchet, Keocea             Patoka                      28-07.50
  8  Moser                       Bluford                     28-03.00
 
Girls Discus Throw
NEW STATE RECORD by Gunn of Creal Springs 110'-11"
Old Record was 104'-2" held by Ali Mulvany (Selmaville) set in 2004

   Name                          School                      
  1  Gunn                        Creal Springs              110-11.00
  2  Milburn, Trinity            Noble                       90-08.50
  3  Boling                      Bethel                      87-05.50
  4  Hooks, Bailey               Lick Creek                  83-03.50
  5  Ogden, Brittany             Lebanon                     77-02.00
  6  Tiemann                     Woodlawn                    76-09.50
  7  Kothe, Karley               St. Mark’s-SV               75-09.50
  8  Sarchet, Koecea             Patoka                      74-07.50

 


Latest Forum Posts

Who's Online

We have 102 guests and no members online