Girls Basketball
2020 Class L
Regional meeting date: Dec 18, 2019
Regionals: Jan 14, 2020 - Jan 21, 2020
State: Jan 25, 2020 - Jan 31, 2020
Region: 1
Organizer: Carterville Junior High
Host: Carterville Junior High
Round 1 - Semi-Final
1   1/14 5:30p
Herrin Middle School
41
Carbondale Middle School
23
2   1/14 7p
Carterville Junior High
46
Murphysboro Middle School
16
Round 2 - Final
3   1/16 6p
Herrin Middle School
36
Carterville Junior High
48
 
WINNER
Carterville Junior High
Region: 2
Organizer: Marion Junior High
Host: Marion Junior High
Round 1 - Semi-Final
1   1/15 5p
Massac Junior High (Metropolis)
58
Central Jr. High (West Frankfort)
11
2   1/15 6:30p
Marion Junior High
34
Harrisburg Middle School
40
Round 2 - Final
3   1/17 4:30p
Massac Junior High (Metropolis)
53
Harrisburg Middle School
23
 
WINNER
Massac Junior High (Metropolis)
Region: 3
Organizer: DuQuoin Middle School
Host: Casey Middle School (Mt.Vernon)
Round 1 - Semi-Final
1   1/15 5:30p
Hamilton County Junior High
47
Casey Middle School (Mt.Vernon)
40
2   1/15 7p
DuQuoin Middle School
35
Benton Grade School
21
Round 2 - Final
3   1/17 5:30p
Hamilton County Junior High
45
DuQuoin Middle School
23
 
WINNER
Hamilton County Junior High
Region: 4
Organizer: Waterloo Junior High
Host: West Jr High School (Belleville)
Round 1 - Semi-Final
1   1/14 6:30p
Waterloo Junior High
35
Belleville Central Junior High
19
2   1/14 5p
West Jr High School (Belleville)
22
Millstadt School
48
Round 2 - Final
3   1/16 5p
Waterloo Junior High
32
Millstadt School
24
 
WINNER
Waterloo Junior High
Region: 5
Organizer: Belle Valley School (Belleville)
Host: Whiteside Middle School
Round 1 - Semi-Final
1   1/15 7p
Mascoutah Middle School
41
Emge Jr. High School
11
2   1/15 5:30p
Whiteside Middle School
31
Belle Valley School (Belleville)
14
Round 2 - Final
3   1/21 6p
Mascoutah Middle School
42
Whiteside Middle School
21
 
WINNER
Mascoutah Middle School
Region: 6
Organizer: Carriel Middle School (O'Fallon)
Host: Fulton Junior High (O'Fallon)
Round 1 - Semi-Final
1   1/14 5:30a
Fulton Junior High (O'Fallon)
37
Collinsville Junior High School
17
2   1/14 6:45a
Carriel Middle School (O'Fallon)
48
Triad Middle School
42
Round 2 - Final
3   1/20 5:30p
Fulton Junior High (O'Fallon)
41
Carriel Middle School (O'Fallon)
23
 
WINNER
Fulton Junior High (O'Fallon)
Region: 7
Organizer: Centralia Junior High
Host: Centralia Junior High
Round 1 - Semi-Final
1   1/15 5:30p
Centralia Junior High
42
Salem Franklin Park Middle School
23
2   1/15 7p
Highland Middle School
19
Wesclin Jr. High
22
Round 2 - Final
3   1/16 6p
Centralia Junior High
29
Wesclin Jr. High
13
 
WINNER
Centralia Junior High
Region: 8
Organizer: Flora Floyd Henson Junior High
Host: Carmi-White County Middle School
Round 1 - Semi-Final
1   1/16 6p
Olney Richland County Middle School
38
Flora Floyd Henson Junior High
19
2   1/16 7:30p
Carmi-White County Middle School
41
Mt.Carmel Middle School
22
Round 2 - Final
3   1/18 11a
Olney Richland County Middle School
52
Carmi-White County Middle School
19
 
WINNER
Olney Richland County Middle School
Girls Basketball
2020 Class M
Regional meeting date: Dec 18, 2019
Regionals: Jan 14, 2020 - Jan 21, 2020
State: Jan 24, 2020 - Jan 31, 2020
Region: 1
Organizer: Anna Junior High
Host: Goreville
Round 1 - Semi-Final
1   1/15 6p
Goreville
49
Creal Springs - Adams School
8
2   1/15
Anna Junior High
31
Unity Point School
20
Round 2 - Final
3   1/18 10a
Goreville
37
Unity Point School
44
 
WINNER
Unity Point School
Region: 2
Organizer: Eldorado Middle School
Host: Vienna
Round 1 - Semi-Final
1   1/15 7p
Vienna
74
Hardin County School District
13
2   1/15 5:30p
Eldorado Middle School
43
Gallatin County Junior High School
20
Round 2 - Final
3   1/17 5:30p
Vienna
58
Eldorado Middle School
25
 
WINNER
Vienna
Region: 3
Organizer: Christopher Elementary School
Host: Christopher Elementary School
Round 1 - Semi-Final
1   1/15 6p
Christopher Elementary School
65
Sesser-Valier Junior High
13
2   1/15 7:30p
Johnston City Middle School
45
Zeigler-Royalton Junior High
14
Round 2 - Final
3   1/16 6p
Christopher Elementary School
44
Johnston City Middle School
13
 
WINNER
Christopher Elementary School
Region: 4
Organizer: Chester Grade School
Host: Trico Junior High
Round 1 - Semi-Final
1   1/18 9a
Trico Junior High
47
Sparta Lincoln School
7
2   1/18 11a
Pinckneyville Junior High School
40
Chester Grade School
23
Round 2 - Final
3   1/20 6p
Trico Junior High
32
Pinckneyville Junior High School
14
 
WINNER
Trico Junior High
Region: 5
Organizer: Wolf Branch Middle School
Host: Smithton
Round 1 - Semi-Final
1   1/14 6p
Pontiac Jr High School
27
Wolf Branch Middle School
24
2   1/14 7:30p
Smithton
29
Red Bud Elementary School
20
Round 2 - Final
3   1/16 6p
Pontiac Jr High School
18
Smithton
26
 
WINNER
Smithton
Region: 6
Organizer: Shiloh Middle School
Host: Maryville Christian School (Maryville)
Round 1 - Semi-Final
1   1/14 6p
Shiloh Middle School
36
Joseph Arthur Middle School
14
2   1/14 7:30p
St Clare School of O'Fallon
45
Maryville Christian School (Maryville)
27
Round 2 - Final
3   1/16 6p
Shiloh Middle School
45
St Clare School of O'Fallon
33
 
WINNER
Shiloh Middle School
Region: 7
Organizer: Carlyle Junior High
Host: Breese District 12
Round 1 - Semi-Final
1   1/16 6p
Aviston Elementary School
37
Lebanon Junior High
13
2   1/16 7:15p
Breese District 12
55
Carlyle Junior High
49
Round 2 - Final
3   1/18 11a
Aviston Elementary School
45
Breese District 12
31
 
WINNER
Aviston Elementary School
Region: 8
Organizer: Nashville Middle School
Host: Nashville Middle School
Round 1 - Semi-Final
1   1/16 6p
Rome Comm. Cons. School
48
Wayne City Junior High
21
2   1/16 7:15p
Fairfield Junior High
28
Nashville Middle School
40
Round 2 - Final
3   1/18 1p
Rome Comm. Cons. School
32
Nashville Middle School
28
 
WINNER
Rome Comm. Cons. School
Girls Basketball
2020 Class S
Regional meeting date: Dec 18, 2019
Regionals: Jan 14, 2020 - Jan 21, 2020
State: Jan 25, 2020 - Feb 01, 2020
Region: 1
Organizer: Meridian Middle School (Mounds)
Host: Century Junior High
Round 1 - Quarter-Final
1   1/15 7:45p
Century Junior High
64
Egyptian Middle School
2
2   1/15 4p
Meridian Middle School (Mounds)
41
Cypress-Buncombe Co-op
22
3   1/15 6:30p
Cairo Junior High School
49
Dongola Unit School District 66
14
4   1/15 5:15p • H
Pope County School
34
Shawnee Junior High
13
Round 2 - Semi-Final
5   1/17 7:30p
Century Junior High
27
Meridian Middle School (Mounds)
26
6   1/17 6p
Cairo Junior High School
42
Pope County School
29
Round 3 - Final
7   1/21 4p • OT
Century Junior High
42
Cairo Junior High School
39
 
WINNER
Century Junior High
Region: 2
Organizer: Cobden Unit School
Host: New Simpson Hill School
Round 1
1   1/14 6p
Thompsonville
30
Lick Creek School
20
Round 2 - Quarter-Final
2   1/15 4p
New Simpson Hill School
52
Thompsonville
8
3   1/15 5:15p
Cobden Unit School
36
Jonesboro CSD
30
4   1/15 6:30p
Our Lady of Mount Carmel Regional Catholic School (OLMC Herrin)
18
Galatia Junior High
16
5   1/15 7:45p
Giant City
47
St.Andrew (Murphysboro)-Immanuel Lutheran (Murphysboro) Co-op
9
Round 3 - Semi-Final
6   1/16 5:30p
New Simpson Hill School
49
Cobden Unit School
14
7   1/16 6:45p
Our Lady of Mount Carmel Regional Catholic School (OLMC Herrin)
30
Giant City
34
Round 4 - Final
8   1/18 4p
New Simpson Hill School
47
Giant City
24
 
WINNER
New Simpson Hill School
Region: 3
Organizer: Tamaroa Grade School
Host: Trinity St John Lutheran School (Nashville)
Round 1 - Quarter-Final
1   1/14 4p
Trinity St.John (Nashville)-Immanuel Lutheran (Okawville) Co-op
54
Elverado Junior High
8
2   1/14 5:15p
Steeleville-St.Mark's Co-op
23
St John Lutheran (Chester)
29
3   1/14 6:15p
Tamaroa-St.Bruno (Pinckneyville) Co-op
41
Pinckneyville CCSD 204
17
4   1/14 7:45p
St Ann-Oakdale Co-op
31
Desoto
13
Round 2 - Semi-Final
5   1/17 6p
Trinity St.John (Nashville)-Immanuel Lutheran (Okawville) Co-op
46
St John Lutheran (Chester)
23
6   1/17 7:15p
Tamaroa-St.Bruno (Pinckneyville) Co-op
26
St Ann-Oakdale Co-op
34
Round 3 - Final
7   1/20 6p
Trinity St.John (Nashville)-Immanuel Lutheran (Okawville) Co-op
36
St Ann-Oakdale Co-op
16
 
WINNER
Trinity St.John (Nashville)-Immanuel Lutheran (Okawville) Co-op
Region: 4
Organizer: St John's Lutheran (Red Bud)
Host: Okawville Jr High
Round 1
1   1/14 5p
New Athens Junior High
33
St.John Catholic (Red Bud)-Trinity Lutheran (Red Bud) Co-op
13
Round 2 - Quarter-Final
2   1/15 6p
Okawville Jr High
56
New Athens Junior High
13
3   1/15 7:15p
St Lilbory CCSD School
29
Valmeyer Junior High
43
4   1/14 6:15p
St John's Lutheran (Red Bud)
26
Marissa Junior High
18
5   1/14 7:30p
Holy Childhood(Mascoutah)
26
St.James (Millstadt)-Notre Dame (Belleville) Co-op
12
Round 3 - Semi-Final
6   1/16 6p
Okawville Jr High
43
Valmeyer Junior High
26
7   1/16 7:15p
St John's Lutheran (Red Bud)
28
Holy Childhood(Mascoutah)
16
Round 4 - Final
8   1/18 1p
Okawville Jr High
56
St John's Lutheran (Red Bud)
13
 
WINNER
Okawville Jr High
Region: 5
Organizer: Albers
Host: Bartelso Elementary School
Round 1 - Quarter-Final
1   1/14 6p
Bartelso Elementary School
35
Good Shepherd Lutheran School (Collinsville)
17
2   1/14 7:15p
Albers-Damiansville Co-op
31
All Saints Academy (Breese)
29
3   1/14 6p
Germantown Elementary School
48
Trinity Lutheran Hoffman (Co-op)
24
4   1/14 7:15p
St Boniface (Edwardsville)
22
St Rose Elementary School
47
Round 2 - Semi-Final
5   1/15 6p
Bartelso Elementary School
47
Albers-Damiansville Co-op
29
6   1/15 7:15p
Germantown Elementary School
42
St Rose Elementary School
27
Round 3 - Final
7   1/17 7p
Bartelso Elementary School
32
Germantown Elementary School
25
 
WINNER
Bartelso Elementary School
Region: 6
Organizer: Central City School
Host: Selmaville
Round 1
1   1/14 6p
Patoka Junior High
31
Odin-Apostolic Christian Academy (Salem) Co-op
7
Round 2 - Quarter-Final
2   1/15 6p
Sandoval Junior High
51
Patoka Junior High
6
3   1/15 6p
New Horizon Christian School (Centralia)
31
Willow Grove-St.Mary's (Centralia) Co-op
22
4   1/15 6p
Selmaville
55
Raccoon
27
5   1/15 6p
Central City School
49
Irvington-Grand Prairie Co-op
26
Round 3 - Semi-Final
6   1/16 6p
Sandoval Junior High
39
New Horizon Christian School (Centralia)
19
7   1/16 7:30p
Selmaville
45
Central City School
36
Round 4 - Final
8   1/18 1p
Sandoval Junior High
31
Selmaville
27
 
WINNER
Sandoval Junior High
Region: 7
Organizer: Woodlawn
Host: Summersville Grade School
Round 1 - Quarter-Final
1   1/14 5:30p
Opdyke-Belle Rive
53
St Mary's-Victory Christian Academy Co-op
11
2   1/14 6p
Woodlawn
44
Bethel-McClellan Co-op
32
3   1/14 7:15p
Summersville Grade School
51
Ashley Grade School
14
4   1/15 6p
Spring Garden
47
Waltonville Grade School
21
Round 2 - Semi-Final
5   1/16 6p
Opdyke-Belle Rive
32
Woodlawn
23
6   1/16 7:30p
Summersville Grade School
54
Spring Garden
41
Round 3 - Final
7   1/18 6p
Opdyke-Belle Rive
24
Summersville Grade School
40
 
WINNER
Summersville Grade School
Region: 8
Organizer: Allendale
Host: New Hope
Round 1 - Quarter-Final
1   1/15 6p
St Joe School (Olney)
20
Allendale-St.Mary's (Mt.Carmel) Co-op
28
2   1/14 6p
Field C.C.S.D. School
52
Bluford
40
3   1/14 7:15p
New Hope
43
Kell-Farrington Co-op
26
Round 2 - Semi-Final
4   1/17 6p
Jasper-Geff Co-op
40
Allendale-St.Mary's (Mt.Carmel) Co-op
17
5   1/17 7:15p
Field C.C.S.D. School
19
New Hope
31
Round 3 - Final
6   1/20 6p
Jasper-Geff Co-op
29
New Hope
25
 
WINNER
Jasper-Geff Co-op

More Articles ...

Related Pages

Who's Online

We have 57 guests and no members online