Girls Basketball
2024 Class S
Regional meeting date: Dec 13, 2023
Regionals: Jan 09, 2024 - Jan 16, 2024
State: Jan 20, 2024 - Jan 27, 2024
Region: 1
Organizer: Century Junior High
Host: Shawnee Junior High
Round 1 - Quarter-Final
1   1/9 5:30p
Shawnee Junior High
39
Dongola Unit School District 66
1
2   1/9 7p
Century Junior High
19
Pope County School
17
3   1/10 5:30p
Egyptian Middle School
39
Cairo Junior High School
8
4   1/10 7p
Cypress-Buncombe Co-op
41
Joppa - Maple Grove School
25
Round 2 - Semi-Final
5   1/12 5:30p
Shawnee Junior High
48
Century Junior High
32
6   1/12 7p
Egyptian Middle School
25
Cypress-Buncombe Co-op
37
Round 3 - Final
7   1/17 5p
Shawnee Junior High
34
Cypress-Buncombe Co-op
27
 
WINNER
Shawnee Junior High
Region: 2
Organizer: Creal Springs - Adams School
Host: Jonesboro CSD
Round 1 - Quarter-Final
1   1/9 6p
Jonesboro CSD
62
Creal Springs - Adams School
13
2   1/9 6p
Giant City
24
Lick Creek School
25
3   1/9 6p
New Simpson Hill School
63
Galatia Junior High
14
4   1/9 6p
Cobden Unit School
29
Thompsonville-Akin Co-op
21
Round 2 - Semi-Final
5   1/11 6p
Jonesboro CSD
46
Lick Creek School
4
6   1/11 7:30p
New Simpson Hill School
43
Cobden Unit School
16
Round 3 - Final
7   1/13 11a
Jonesboro CSD
39
New Simpson Hill School
37
 
WINNER
Jonesboro CSD
Region: 3
Organizer: Pinckneyville CCSD 204
Round 1 - Quarter-Final
1   1/9 5:30p
Our Lady of Mount Carmel Regional Catholic School (OLMC Herrin)
20
Waltonville Grade School
43
2   1/9 5:30p
Elverado Junior High School
52
St Andrew-Murphysboro/Trinity Christian-Carbondale Co-op
19
Round 2 - Semi-Final
3   1/10 6:45p
Pinckneyville CCSD 204
60
Waltonville Grade School
23
4   1/10 5:30p
Desoto
40
Elverado Junior High School
45
Round 3 - Final
5   1/16 5:30p
Pinckneyville CCSD 204
53
Elverado Junior High School
22
 
WINNER
Pinckneyville CCSD 204
Region: 4
Organizer: St John's Lutheran (Red Bud)
Host: St John's Lutheran (Red Bud)
Round 1 - Quarter-Final
1   1/9 5p
St John Lutheran (Chester)
17
Valmeyer Junior High
41
2   1/9 6:15p
Trinity St.John (Nashville)-Immanuel Lutheran (Okawville) Co-op
45
Prairie du Rocher CCSD
18
3   1/9 7:30p
Marissa Junior High
16
St Libory CCSD School
19
Round 2 - Semi-Final
4   1/11 6p
St John's Lutheran (Red Bud)
38
Valmeyer Junior High
23
5   1/11 7:15p
Trinity St.John (Nashville)-Immanuel Lutheran (Okawville) Co-op
44
St Libory CCSD School
32
Round 3 - Final
6   1/16 6p
St John's Lutheran (Red Bud)
27
Trinity St.John (Nashville)-Immanuel Lutheran (Okawville) Co-op
39
 
WINNER
Trinity St.John (Nashville)-Immanuel Lutheran (Okawville) Co-op
Region: 5
Organizer: St Boniface (Edwardsville)
Host: St Boniface (Edwardsville)
Round 1 - Quarter-Final
1   1/9 5:15p
St Mary's Catholic (Alton)
22
Albers-Damiansville Co-op
25
2   1/9 6:30p
St Rose Elementary School
40
Good Shepherd Lutheran School (Collinsville)
11
3   1/9 7:45p
Holy Trinity Catholic School (Fairview Heights)
31
St John Neumann Catholic School (Maryville)
25
Round 2 - Semi-Final
4   1/11 5:30p
St Boniface (Edwardsville)
27
Albers-Damiansville Co-op
35
5   1/11 6:45p
St Rose Elementary School
28
Holy Trinity Catholic School (Fairview Heights)
32
Round 3 - Final
6   1/12 6:30p
Albers-Damiansville Co-op
33
Holy Trinity Catholic School (Fairview Heights)
42
 
WINNER
Holy Trinity Catholic School (Fairview Heights)
Region: 6
Organizer: Bartelso Elementary School
Host: Bartelso Elementary School
Round 1 - Quarter-Final
1   1/9 5:30p
Selmaville
25
Central City School
18
2   1/9 6:45p
New Horizon Christian School (Centralia)
52
Sandoval Junior High
4
3   1/9 8p
Trinity-St.Mary's Co-op
44
Germantown Elementary School
35
Round 2 - Semi-Final
4   1/10 6p
Bartelso Elementary School
54
Selmaville
26
5   1/10 7:15p
New Horizon Christian School (Centralia)
43
Trinity-St.Mary's Co-op
24
Round 3 - Final
6   1/12 6:30p
Bartelso Elementary School
39
New Horizon Christian School (Centralia)
23
 
WINNER
Bartelso Elementary School
Region: 7
Organizer: Raccoon
Host: Summersville Grade School
Round 1 - Quarter-Final
1   1/9 6p
Bethel-McClellan Co-op
33
Spring Garden Community Consolidated School
27
2   1/9 7:15p
Opdyke-Belle Rive Grade School
54
Raccoon
21
Round 2 - Semi-Final
3   1/11 6p
Summersville Grade School
57
Bethel-McClellan Co-op
11
4   1/11 7:15p
St Mary's School (Mt. Vernon)
40
Opdyke-Belle Rive Grade School
31
Round 3 - Final
5   1/13 2p
Summersville Grade School
55
St Mary's School (Mt. Vernon)
6
 
WINNER
Summersville Grade School
Region: 8
Organizer: Allendale
Host: Allendale
Round 1 - Quarter-Final
1   1/9 7:30p
Bluford-Farrington Co-op
32
St Joe School (Olney)
49
2   1/9 5p
New Hope
38
Allendale-St.Mary's (Mt.Carmel) Co-op
6
3   1/9 6:15p
Iuka Grade School
50
Jasper Grade School
24
Round 2 - Semi-Final
4   1/10 6p
Field C.C.S.D. School
25
St Joe School (Olney)
29
5   1/10 7:15p
New Hope
45
Iuka Grade School
40
Round 3 - Final
6   1/12 6p
St Joe School (Olney)
20
New Hope
34
 
WINNER
New Hope

Who's Online

We have 782 guests and no members online