2016 Girls Basketball Class L Champions Highland

2016 Girls Class L Basketball State Champions - Highland

2016 Girls Basketball Class L 2nd Place Collinsville

2016 Girls Class L Basketball State 2nd Place - Collinsville

2016 Girls Basketball Class L 3rd Place Carterville

2016 Girls Class L Basketball State 3rd Place -Caterville

2016 Girls Basketball Class L 4th Place Mt. Carmel

2016 Girls Class L Basketball State 4th Place - Mt. Carmel

<center><h3>Class S Boys Regional Brackets & Scores</h3>Last Updated on Saturday, Jan-30-2016 at 2:50 PM Click Read More below to see Scores</center><hr id="system-readmore" /><table style="margin-left: auto; margin-right: auto;"><tbody><tr><td style="text-align: center;"><p><span style="font-size: 12pt;"<strong>Class S Boys Regional Brackets & Scores</strong></span></p></td></tr>
<tr><td style="font-size: 10pt;"><strong><br />Region 1 - Cairo Regional</strong><br /><br />Tue, Jan 26 at 5:00p<br /><strong><em>Game 1:</em>  <u>Dongola</u> (49)  over Joppa (34)</strong><br />Tue, Jan 26 at 6:30p<br /><strong><em>Game 2:</em>  <u>Egyptian</u> (82)  over Century (42)</strong><br /><br />Thu, Jan 28 at 5:00p<br /><strong><em>Game 3:</em>  <u>Cairo</u> (82)  over Dongola (38)</strong><br />Thu, Jan 28 at 6:30p<br /><strong><em>Game 4:</em>  <u>Cypress-Buncombe Co-op</u> (63)  over Egyptian (61)</strong><br /><br />Fri, Jan 29 at 6:30p<br /><strong>Regional Championship:  <u>Cairo</u> (65)  over Cypress-Buncombe Co-op (39)</strong><br /><br /><hr /></td></tr>
<tr><td style="font-size: 10pt;"><strong><br />Region 2 - Creal Springs-Adams Regional</strong><br /><br />Tue, Jan 26 at 7:00p<br /><strong><em>Game 1:</em>  <u>New Simpson Hill</u> (39)  over Shawnee (27)</strong><br /><br />Wed, Jan 27 at 6:00p<br /><strong><em>Game 2:</em>  <u>Creal Springs-Adams</u> (58)  over New Simpson Hill (40)</strong><br />Wed, Jan 27 at 7:30p<br /><strong><em>Game 3:</em>  <u>Giant City</u> (52)  over Lick Creek (40)</strong><br /><br />Fri, Jan 29 at 7:00p<br /><strong>Regional Championship:  <u>Creal Springs-Adams</u> (53)  over Giant City (27)</strong><br /><br /><hr /></td></tr>
<tr><td style="font-size: 10pt;"><strong><br />Region 3 - OLMC (Herrin) Regional</strong><br /><br />Tue, Jan 26 at 6:00p<br /><strong><em>Game 1:</em>  <u>DeSoto</u> (36)  over Unity Christian (23)</strong><br /><br />Thu, Jan 28 at 6:00p<br /><strong><em>Game 2:</em>  <u>St. Andrews/Immanuel Lutheran</u> (39)  over Elverado (35)</strong><br />Thu, Jan 28 at 7:15p<br /><strong><em>Game 3:</em>  <u>OLMC</u> (53)  over DeSoto (22)</strong><br /><br />Fri, Jan 29 at 6:00p<br /><strong>Regional Championship:  <u>OLMC</u> (38)  over St. Andrews/Immanuel Lutheran (30)</strong><br /><br /><hr /></td></tr>
<tr><td style="font-size: 10pt;"><strong><br />Region 4 - Carrier Mills Regional</strong><br /><br />Wed, Jan 27 at 6:00p<br /><strong><em>Game 1:</em>  <u>St. John's West Frankfort</u> (41)  over Akin (21)</strong><br /><br />Thu, Jan 28 at 6:00p<br /><strong><em>Game 2:</em>  <u>Carrier Mills</u> (52)  over St. John's West Frankfort (14)</strong><br />Thu, Jan 28 at 7:15p<br /><strong><em>Game 3:</em>  <u>Thompsonville</u> (47)  over Galatia (31)</strong><br /><br />Sat, Jan 30 at 11:00p<br /><strong>Regional Championship:  <u>Carrier Mills</u> (60)  over Thompsonville (41)</strong><br /><br /><hr /></td></tr>
<tr><td style="font-size: 10pt;"><strong><br />Region 5 - Ewing Regional</strong><br /><br />Tue, Jan 26 at 6:00p<br /><strong><em>Game 1:</em>  <u>Bluford</u> (32)  over Spring Garden (28)</strong><br />Tue, Jan 26 at 7:15p<br /><strong><em>Game 2:</em>  <u>Opdyke-Belle Rive</u> (49)  over Bethel (43)</strong><br /><br />Wed, Jan 27 at 6:00p<br /><strong><em>Game 3:</em>  <u>Ewing</u> (58)  over Bluford (28)</strong><br /><br />Thu, Jan 28 at 6:00p<br /><strong>Regional Championship:  <u>Opdyke-Belle Rive</u> (50)  over Ewing (47)</strong><br /><br /><hr /></td></tr>
<tr><td style="font-size: 10pt;"><strong><br />Region 6 - Waltonville Regional</strong><br /><br />Wed, Jan 27 at 6:00p<br /><strong><em>Game 1:</em>  <u>Tamaroa</u> (38)  over Hoyleton (37)</strong><br /><br />Thu, Jan 28 at 6:00p<br /><strong><em>Game 2:</em>  <u>Woodlawn</u> (59)  over Tamaroa (26)</strong><br />Thu, Jan 28 at 7:15p<br /><strong><em>Game 3:</em>  <u>Waltonville</u> (50)  over Ashley (42) OT</strong><br /><br />Mon, Feb 1 at 6:15p<br />Regional Championship:  Woodlawn vs Waltonville<br /><br /><hr /></td></tr>
<tr><td style="font-size: 10pt;"><strong><br />Region 7 - St. John's Lutheran Regional</strong><br /><br />Tue, Jan 26 at 6:30p<br /><strong><em>Game 1:</em>  <u>St. Mark's Steeleville</u> (44)  over St. Mary's Chester (25)</strong><br /><br />Thu, Jan 28 at 6:00p<br /><strong><em>Game 2:</em>  <u>St. John's Chester</u> (45)  over St. Mark's Steeleville (26)</strong><br />Thu, Jan 28 at 7:15p<br /><strong><em>Game 3:</em>  <u>Pinckneyville #204</u> (44)  over Steeleville (36)</strong><br /><br />Mon, Feb 1 at 6:30p<br />Regional Championship:  St. John's Chester vs Pinckneyville #204<br /><br /><hr /></td></tr>
<tr><td style="font-size: 10pt;"><strong><br />Region 8 - St. Libory Regional</strong><br /><br />Tue, Jan 26 at 6:00p<br /><strong><em>Game 1:</em>  <u>Oakdale</u> (54)  over Coulterville (17)</strong><br /><br />Thu, Jan 28 at 6:00p<br /><strong><em>Game 2:</em>  <u>St. Libory</u> (65)  over Oakdale (27)</strong><br />Thu, Jan 28 at 7:15p<br /><strong><em>Game 3:</em>  <u>St. Ann</u> (45)  over TSJ/Immanuel (24)</strong><br /><br />Sat, Jan 30 at 2:00p<br />Regional Championship:  St. Libory vs St. Ann<br /><br /><hr /></td></tr>
<tr><td style="font-size: 10pt;"><strong><br />Region 9 - Valmeyer Regional</strong><br /><br />Tue, Jan 26 at 6:00p<br /><strong><em>Game 1:</em>  <u>Prairie du Rocher</u> (41)  over Evansville (26) Game at Prairie du Rocher</strong><br /><br />Wed, Jan 27 at 5:30p<br /><strong><em>Game 2:</em>  <u>Valmeyer</u> (51)  over Prairie du Rocher (32)</strong><br />Wed, Jan 27 at 6:45p<br /><strong><em>Game 3:</em>  <u>Red Bud Lutheran</u> (43)  over Red Bud Catholic (42)</strong><br /><br />Sat, Jan 30 at 2:00p<br />Regional Championship:  Valmeyer vs Red Bud Lutheran<br /><br /><hr /></td></tr>
<tr><td style="font-size: 10pt;"><strong><br />Region 10 - Albers/Damiansville Regional</strong><br /><br />Tue, Jan 26 at 7:00p<br /><strong><em>Game 1:</em>  <u>St. Boniface</u> (55)  over St. Rose (22)</strong><br /><br />Wed, Jan 27 at 7:00p<br /><strong><em>Game 2:</em>  <u>Good Shepard</u> (45)  over St. Paul (34)</strong><br /><br />Thu, Jan 28 at 5:45p<br /><strong><em>Game 3:</em>  <u>Albers/Damiansville</u> (43)  over Good Shepard (14)</strong><br />Thu, Jan 28 at 7:00p<br /><strong><em>Game 4:</em>  <u>Holy Trinity</u> (39)  over St. Boniface (36)</strong><br /><br />Sat, Jan 30 at 12:45p<br /><strong>Regional Championship:  <u>Albers/Damiansville</u> (39)  over Holy Trinity (37)</strong><br /><br /><hr /></td></tr>
<tr><td style="font-size: 10pt;"><strong><br />Region 11 - All Saints Regional</strong><br /><br />Tue, Jan 26 at 6:00p<br /><strong><em>Game 1:</em>  <u>Willow Grove</u> (50)  over Hoffman-Trinity (43)</strong><br />Tue, Jan 26 at 7:15p<br /><strong><em>Game 2:</em>  <u>Germantown</u> (63)  over New Horizon (17)</strong><br /><br />Wed, Jan 27 at 6:00p<br /><strong><em>Game 3:</em>  <u>All Saints</u> (71)  over Willow Grove (26)</strong><br />Wed, Jan 27 at 7:15p<br /><strong><em>Game 4:</em>  <u>Germantown</u> (44)  over Bartelso (43)</strong><br /><br />Fri, Jan 29 at 7:00p<br /><strong>Regional Championship:  <u>All Saints</u> (49)  over Germantown (34)</strong><br /><br /><hr /></td></tr>
<tr><td style="font-size: 10pt;"><strong><br />Region 12 - Summersville Regional</strong><br /><br />Wed, Jan 27 at 6:00p<br /><strong><em>Game 1:</em>  <u>Irvington Co-op</u> (46)  over Kell/Farrington (28)</strong><br /><br />Thu, Jan 28 at 6:00p<br /><strong><em>Game 2:</em>  <u>Field</u> (74)  over Irvington Co-op (21)</strong><br />Thu, Jan 28 at 7:30p<br /><strong><em>Game 3:</em>  <u>Summersville</u> (51)  over St. Mary's (38)</strong><br /><br />Mon, Feb 1 at 7:00p<br />Regional Championship:  Field vs Summersville<br /><br /><hr /></td></tr>
<tr><td style="font-size: 10pt;"><strong><br />Region 13 - Kaskaskia College Regional</strong><br /><br />Tue, Jan 26 at 7:00p<br /><strong><em>Game 1:</em>  <u>Selmaville</u> (61)  over Raccoon (58) double OT</strong><br />Tue, Jan 26 at 7:00p<br /><strong><em>Game 2:</em>  <u>St. Mary's Centralia</u> (52)  over Sandoval (21)at St. Mary's</strong><br /><br />Thu, Jan 28 at 6:45p<br /><strong><em>Game 3:</em>  <u>Central City</u> (46)  over Selmaville (17)</strong><br />Thu, Jan 28 at 8:00p<br /><strong><em>Game 4:</em>  <u>Centralia Trinity</u> (38)  over St. Mary's Centralia (36) OT</strong><br /><br />Sat, Jan 30 at 7:00p<br />Regional Championship:  Central City vs Centralia Trinity<br /><br /><hr /></td></tr>
<tr><td style="font-size: 10pt;"><strong><br />Region 14 - Altamont Lutheran Regional</strong><br /><br />Wed, Jan 27 at 5:30p<br /><strong><em>Game 1:</em>  <u>St. Peter</u> (31)  over Iuka (21)</strong><br />Wed, Jan 27 at 7:00p<br /><strong><em>Game 2:</em>  <u>Patoka</u> (64)  over St. Theresa (22)</strong><br /><br />Fri, Jan 29 at 5:30p<br /><strong><em>Game 3:</em>  <u>Odin</u> (72)  over St. Peter (25)</strong><br />Fri, Jan 29 at 7:00p<br /><strong><em>Game 4:</em>  <u>Altamont Lutheran</u> (46)  over Patoka (44)</strong><br /><br />Mon, Feb 1 at 6:00p<br />Regional Championship:  Odin vs Altamont Lutheran<br /><br /><hr /></td></tr>
<tr><td style="font-size: 10pt;"><strong><br />Region 15 - Cisne Regional</strong><br /><br />Wed, Jan 27 at 6:00p<br /><strong><em>Game 1:</em>  <u>Grayville</u> (65)  over St. Mary's Mt Carmel (55)</strong><br />Wed, Jan 27 at 7:15p<br /><strong><em>Game 2:</em>  <u>Cisne</u> (49)  over Geff (8)</strong><br /><br />Thu, Jan 28 at 6:00p<br /><strong><em>Game 3:</em>  <u>Jasper</u> (60)  over Grayville (32)</strong><br />Thu, Jan 28 at 7:15p<br /><strong><em>Game 4:</em>  <u>New Hope</u> (48)  over Cisne (27)</strong><br /><br />Mon, Feb 1 at 6:00p<br />Regional Championship:  Jasper vs New Hope<br /><br /><hr /></td></tr>
<tr><td style="font-size: 10pt;"><strong><br />Region 16 - St Joesph - Olney Regional</strong><br /><br />Wed, Jan 27 at 6:00p<br /><strong><em>Game 1:</em>  <u>Clay City</u> (44)  over Allendale (30)</strong><br /><br />Thu, Jan 28 at 6:00p<br /><strong><em>Game 2:</em>  <u>West Salem</u> (55)  over Clay City (22)</strong><br />Thu, Jan 28 at 7:30p<br /><strong><em>Game 3:</em>  <u>New Hebron</u> (43)  over St. Joseph-Olney (39)</strong><br /><br />Sat, Jan 30 at 2:00p<br />Regional Championship:  West Salem vs New Hebron<br /><br /><hr /></td></tr>
</tbody></table></center>

Latest Forum Posts

Related Pages

Who's Online

We have 50 guests and no members online