Baseball
2020 Class S
Regional meeting date: Sep 23, 2020
Regionals: Sep 28, 2020 - Oct 05, 2020
State: Oct 07, 2020 - Oct 13, 2020
Region: 1
Organizer: Egyptian Middle School
Host: Egyptian Middle School
Round 1 - Quarter-Final
1   9/29 2p
New Simpson Hill School
3
Lick Creek School
4
2   9/29 4p
Egyptian Middle School
13
Dongola Unit School District 66
3
3   9/29 2p
Meridian Middle School (Mounds)
9
Century Junior High
2
Round 2 - Semi-Final
4   9/30 4:30p
Cypress-Buncombe Co-op
17
Lick Creek School
0
5   9/30 4p
Egyptian Middle School
13
Meridian Middle School (Mounds)
3
Round 3 - Final
6   10/2 4p
Cypress-Buncombe Co-op
5
Egyptian Middle School
4
 
WINNER
Cypress-Buncombe Co-op
Region: 2
Organizer: Our Lady of Mount Carmel Regional Catholic School (OLMC Herrin)
Round 1 - Quarter-Final
1   9/28
Desoto
8
Carrier Mills-Stonefort Jr. High
7
2   9/28
St Andrews-Im. Lutheran (Murphysboro) Co-op
 
Elverado Junior High
 
3   9/28
Unity Christian-Energy/Trinity Christian-Carbondale Co-op
14
Galatia Junior High
4
Round 2 - Semi-Final
4   9/30 4:30p
Our Lady of Mount Carmel Regional Catholic School (OLMC Herrin)
3
Desoto
2
5   9/30 4:30p
St Andrews-Im. Lutheran (Murphysboro) Co-op
13
Unity Christian-Energy/Trinity Christian-Carbondale Co-op
0
Round 3 - Final
6   10/2 4:30p
Our Lady of Mount Carmel Regional Catholic School (OLMC Herrin)
6
St Andrews-Im. Lutheran (Murphysboro) Co-op
5
 
WINNER
Our Lady of Mount Carmel Regional Catholic School (OLMC Herrin)
Region: 3
Organizer: Pinckneyville CCSD 204
Round 1 - Semi-Final
1   9/29 4:30p
TSJ-Im. Lu.-St Ann (Nashville) Co-op
11
Evansville Attendance Center
0
2   9/28 4:30p
Pinckneyville CCSD 204
10
Coulterville Unit District
0
Round 2 - Final
3   10/1 4:30p
TSJ-Im. Lu.-St Ann (Nashville) Co-op
7
Pinckneyville CCSD 204
5
 
WINNER
TSJ-Im. Lu.-St Ann (Nashville) Co-op
Region: 4
Organizer: St John's Lutheran (Red Bud)
Round 1 - Quarter-Final
1   9/28 4:15p
New Athens Junior High
4
St Mary's School (Chester)
3
2   9/28 4:15a
St John Catholic-Red Bud/Prairie DuRocher Co-op
13
St John Lutheran (Chester)
5
Round 2 - Semi-Final
3   9/30 5:30p • SiSibl Fields in Freeburg
St Joseph Catholic School
5
New Athens Junior High
0
4   9/30 4:15a • Sports Complex 146 Powell Rd, Red Bud, IL 62278
St John's Lutheran (Red Bud)
14
St John Catholic-Red Bud/Prairie DuRocher Co-op
5
Round 3 - Final
5   10/3 11a • SISIBL Field #2 in Freeburg
St Joseph Catholic School
13
St John's Lutheran (Red Bud)
0
 
WINNER
St Joseph Catholic School
Region: 5
Organizer: St Teresa Catholic
Round 1 - Quarter-Final
1   9/29 4:30p
St Teresa Catholic
7
St Paul Catholic School (Highland)
6
2   9/29 4:30p
Blessed Sacrament (Belleville)
5
Our Lady Queen of Peace (Belleville)
11
3   9/28 4:30p
Valmeyer Junior High
11
Holy Childhood(Mascoutah)
6
Round 2 - Semi-Final
4   10/1 4:30p
Good Shepherd Lutheran School (Collinsville)
15
St Teresa Catholic
0
5   10/1 4:30p
Our Lady Queen of Peace (Belleville)
4
Valmeyer Junior High
13
Round 3 - Final
6   10/5 4:30p
Good Shepherd Lutheran School (Collinsville)
0
Valmeyer Junior High
3
 
WINNER
Valmeyer Junior High
Region: 6
Organizer: Selmaville
Round 1 - Semi-Final
1   9/28 4:30p
Selmaville
12
Iuka Community
4
2   9/28 5p
Altamont Lutheran Interparrish School
10
Clay City Junior High
0
Round 2 - Final
3   10/2 4:30p
Selmaville
0
Altamont Lutheran Interparrish School
11
 
WINNER
Altamont Lutheran Interparrish School
Region: 7
Organizer: Summersville Grade School
Round 1 - Quarter-Final
1   9/29 4:30p
Summersville Grade School
8
St Mary's-VCA (Mt.Vernon) Co-op
7
2   9/29 4p
Opdyke-Belle Rive
6
Spring Garden
5
3   9/29 4:30p
Raccoon
11
Thompsonville/Akin Co-op
1
Round 2 - Semi-Final
4   10/1 4:30p
Waltonville Grade School
15
Summersville Grade School
0
5   10/1 4:30p
Opdyke-Belle Rive
1
Raccoon
12
Round 3 - Final
6   10/5 4:30p • 5 inn.
Waltonville Grade School
14
Raccoon
4
 
WINNER
Waltonville Grade School
Region: 8
Organizer: Allendale
Round 1 - Quarter-Final
1   9/30 4:30p
Bluford
7
Grayville Junior High
6
2   9/28 4:15p • 6 innings
Jasper-Geff Co-op
14
West Salem Grade School
4
3   9/29 4:30p • 5 innings
New Hope
16
Allendale-St Mary's (Mt.Carmel) Co-op
2
Round 2 - Semi-Final
4   10/3 11a • 5 innings
Cisne Middle School
14
Bluford
0
5   10/1 3:45p
Jasper-Geff Co-op
8
New Hope
6
Round 3 - Final
6   10/5 • 6 innings
Cisne Middle School
10
Jasper-Geff Co-op
0
 
WINNER
Cisne Middle School

Related Pages

Who's Online

We have 42 guests and no members online