Softball
2019 Class S
Regional meeting date: Sep 18, 2019
Regionals: Sep 24, 2019 - Oct 01, 2019
State: Oct 05, 2019 - Oct 10, 2019
Region: 1
Organizer: Century Junior High
Host: Century Junior High
Round 1 - Quarter-Final
1   9/24 4:30a
Cobden Unit School
30
Egyptian Middle School
15
2   9/24 4:30p
Dongola Unit School District 66
7
Cairo Junior High School
00
3   9/24 4:30a
Meridian Middle School (Mounds)
22
Shawnee Junior High
4
Round 2 - Semi-Final
4   9/25 4:30a
Century Junior High
20
Cobden Unit School
00
5   9/27 4:30a
Dongola Unit School District 66
19
Meridian Middle School (Mounds)
9
Round 3 - Final
6   9/28 11a
Century Junior High
20
Dongola Unit School District 66
00
 
WINNER
Century Junior High
Region: 2
Organizer: Cypress Elementary School District
Host: Crab Orchard Elementary School
Round 1 - Quarter-Final
1   9/24 4p
Crab Orchard Elementary School
20
Joppa - Maple Grove School
2
2   9/24 4p
Galatia Junior High
16
Lick Creek School
1
3   9/24 4p
Cypress-Buncombe Co-op
12
Pope County School
17
4   9/24 4p
Carrier Mills-Stonefort Jr. High
6
New Simpson Hill School
4
Round 2 - Semi-Final
5   9/25 4p
Crab Orchard Elementary School
12
Galatia Junior High
00
6   9/26 4p
Pope County School
11
Carrier Mills-Stonefort Jr. High
6
Round 3 - Final
7   9/28 10a
Crab Orchard Elementary School
8
Pope County School
3
 
WINNER
Crab Orchard Elementary School
Region: 3
Organizer: Our Lady of Mount Carmel Regional Catholic School (OLMC Herrin)
Host: Elverado Junior High
Round 1 - Quarter-Final
1   9/24 4:30p
Giant City
13
St Andrew/Immanuel Lutheran (Murphysboro) Co-op
3
2   9/24 4:30p
Desoto
7
Unity Christian School (Energy)
1
3   9/24 4:30p
Thompsonville/Akin Co-op
13
Our Lady of Mount Carmel Regional Catholic School (OLMC Herrin)
5
Round 2 - Semi-Final
4   9/26 3p
Elverado Junior High
19
Giant City
0
5   9/26 4:30p
Desoto
15
Thompsonville/Akin Co-op
5
Round 3 - Final
6   9/28 10a
Elverado Junior High
18
Desoto
1
 
WINNER
Elverado Junior High
Region: 4
Organizer: St John's Lutheran (Red Bud)
Host: St John Catholic (Red Bud)
Round 1 - Quarter-Final
1   9/24 4:15p
St John Lutheran (Chester)
10
Prairie du Rocher CCSD
1
2   9/24 4:15p
Valmeyer Junior High
15
Evansville Attendance Center
00
3   9/24 4:15p
St John's Lutheran (Red Bud)
11
New Athens Junior High
1
Round 2 - Semi-Final
4   9/26 4:30p
St John Catholic (RedBud)-St Peter-Paul(Waterloo) Co-op
6
St John Lutheran (Chester)
5
5   9/26 4:30p
Valmeyer Junior High
1
St John's Lutheran (Red Bud)
2
Round 3 - Final
6   9/28 11a
St John Catholic (RedBud)-St Peter-Paul(Waterloo) Co-op
1
St John's Lutheran (Red Bud)
3
 
WINNER
St John's Lutheran (Red Bud)
Region: 5
Organizer: Trinity St John Lutheran School (Nashville)
Host: Trinity St John Lutheran School (Nashville)
Round 1 - Quarter-Final
1   9/24 4:30p
St Bruno-Tamaroa Co-op
4
Steeleville-St Marks Lu. (Steeleville) Co-op
5
2   9/24 4:45a
Pinckneyville CCSD 204
21
Trinity Lutheran (Hoffman) Co-op
0
3   9/24 4:15p
Coulterville Unit District
10
Marissa Junior High
0
Round 2 - Semi-Final
4   9/26 4:15p
TSJ-Im.Lu-St Ann (Nashville) Co-op
4
Steeleville-St Marks Lu. (Steeleville) Co-op
3
5   9/26 6:30p
Pinckneyville CCSD 204
4
Coulterville Unit District
0
Round 3 - Final
6   9/30 5p
TSJ-Im.Lu-St Ann (Nashville) Co-op
4
Pinckneyville CCSD 204
6
 
WINNER
Pinckneyville CCSD 204
Region: 6
Organizer: Woodlawn
Host: Woodlawn
Round 1 - Quarter-Final
1   9/24 4:30p
Opdyke-Belle Rive
14
Ewing-Northern
3
2   9/24 5:30p
Summersville Grade School
18
St Mary's-VCA(Mt.Vernon) Co-op
3
3   9/24 4:30p
Waltonville Grade School
19
Spring Garden
12
Round 2 - Semi-Final
4   9/26 4:30p
Woodlawn
8
Opdyke-Belle Rive
4
5   9/26 4:30p
Summersville Grade School
13
Waltonville Grade School
3
Round 3 - Final
6   9/30 4:30p
Woodlawn
3
Summersville Grade School
0
 
WINNER
Woodlawn
Region: 7
Organizer: Selmaville
Host: Odin
Round 1 - Quarter-Final
1   9/24 4:30p
Sandoval Junior High
13
Raccoon
3
2   9/24 4:30p
Odin-ACA(Salem) Co-op
13
Field-Farrington Co-op
0
3   9/24 4:30p
Patoka Junior High
20
Willow Grove-St Mary's(Centralia) Co-op
5
Round 2 - Semi-Final
4   9/26 4:30p
Selmaville
6
Sandoval Junior High
4
5   9/26 2:30p
Odin-ACA(Salem) Co-op
5
Patoka Junior High
10
Round 3 - Final
6   9/28 11a
Selmaville
13
Patoka Junior High
14
 
WINNER
Patoka Junior High
Region: 8
Organizer: New Hope
Host: Geff
Round 1 - Quarter-Final
1   9/24 4:15p
Jasper-Geff Co-op
21
Bluford
1
2   9/24 4:30p
West Salem Grade School
5
Grayville Junior High
14
3   9/24 4:30p
New Hope
15
Cisne Middle School
0
4   9/24 4:30p
Allendale-St Mary\'s(Mt.Carmel) Co-op
14
Wayne City Junior High
4
Round 2 - Semi-Final
5   9/26 4:30p
Jasper-Geff Co-op
15
Grayville Junior High
2
6   9/25 4:30p
New Hope
10
Allendale-St Mary\'s(Mt.Carmel) Co-op
5
Round 3 - Final
7   9/27 4:30p
Jasper-Geff Co-op
13
New Hope
3
 
WINNER
Jasper-Geff Co-op

Related Pages

Who's Online

We have 218 guests and no members online