2014 Class L Boys State Cross Country Meet
Benton City Park in Benton
 

October 18th
10:00 am

Jerry Corn Meet Manager
Benton Middle School, Benton, IL

jcorn@benton47.org

 2014 SIJHSAA Class L State Boys Cross Country Team Results

2014 SIJHSAA Class L State Boys Cross Country Individual Results

Class L Boys

Top Ten Schools

Place School Points
 1 Triad 59
 2 Marion 84
 3 Waterloo 88
 4 Fulton (O'Fallon) 116
5 Carriel (O'Fallon) 128
6 Olney 191
7 Centralia 240
8 Collinsville 282
9 West Frankfort 238
10 Herrin 291

Top Ten Runners

Place Individual School Time
1 Kyle Dismukes Fulton (O'Fallon) 10:17.7
2 Luke Cox Triad 10:39.7
3 Eli Ward Waterloo 10:45.9
4 Ross Bushur Triad 10:47.5
5 John Bruce Marion 10:54.7
6 Chase Williams Olney 10:57.4
7 Gabriel Stephens Carterville 11:01.6
8 Sam Kreinberg Waterloo 11:02.4
9 Drew Ringel Herrin 11:04.5
10 Kyle Hammers West Frankfort 11:08.4

 

2014-Class-L-Boys-Cross-Country-Top-102014 Class L Boys Cross Country - Top 10 Runners

 

2014-Class-L-Boys-Cross-Country-1st-Place-Triad2014 Class L Boys Cross Country - State Champions - Triad

 

2014-Class-L-Boys-Cross-Country-2nd-Place-Marion2014 Class L Boys Cross Country - 2nd Place - Marion

 

2014-Class-L-Boys-Cross-Country-3rd-Place-Waterloo 
2014 Class L Boys Cross Country - 3rd Place - Waterloo

 

2014-Class-L-Boys-Cross-Country-4th-Place-Fulton-OFallon
2014 Class L Boys Cross Country - 4th Place - Fulton-O'Fallon

 

2014 Class S Boys State Cross Country Meet
Bryan Memorial Park in Salem
 
OCTOBER 18th
 
Mark Larimer  Meet Manager
St. Theresa School, Salem, IL

heymark@ussonet.net or larimer@ussonet.net

 

 

Class S Boys
Top Ten Schools

Place School Points
 1 OLMC (Herrin)
73
 2 Steelville Junior High 94
 3 Central City 155
 4 St Joseph (Olney) 206
5 Norris City-Omaha 215
6 Selmaville 242
7 Summersville 260
8 St Mary (Centrali) 266
9 St Theresa-ACA (Salem) 296
10 Wayne City 316

Top Ten Runners

Place Individual School Time
1 Lane Harvey New Hope 10:38.0
2 Michael Oliver OLMC (Herrin) 10:58.3
3 Cole Clark Wayne City 11:18.9
4 Bryan Meshil North Wamac-Irvington Co-op 11:21.0
5 Seth Hammerski Bluford 11:21.9
6 Brandon Skaggs Norris City-Omaha 11:23.9
7 Mel Mulholland Steeleville Junior High 11:26.7
8 David Carlson OLMC (Herrin) 11:36.1
9 Gavin Conway Steeleville Junior High 11:38.1
10 Will Brant O'Fallon 1st Baptist Academy 11:40.0

 

2014-Class-S-Boys-Cross-Country-Top-10
2014 Class S Boys Cross Country - Top 10 Runners

 

2014-Class-S-Boys-Cross-Country-1st-Place-OLMC-Herrin2014 Class S Boys Cross Country - State Champions - OLMC-Herrin

 

2014-Class-S-Boys-Cross-Country-2nd-Place-Steeleville2014 Class S Boys Cross Country - 2nd Place - Steeleville

 

2014-Class-S-Boys-Cross-Country-3rd-Place-Central-City2014 Class S Boys Cross Country - 3rd Place - Central-City

 

2014-Class-S-Boys-Cross-Country-4th-Place-St-Joseph-Olney2014 Class S Boys Cross Country - 4th Place - St-Joseph-Olney

Who's Online

We have 111 guests and one member online

  • Belle Valley School (Belleville)