Baseball
2019 Class M
Regional meeting date: Sep 18, 2019
Regionals: Sep 24, 2019 - Oct 01, 2019
State: Oct 05, 2019 - Aug 10, 2019
Region: 1
Organizer: Jonesboro CSD
Host: Goreville
Round 1 - Quarter-Final
1   9/23 4:30a
Anna Junior High
4
Jonesboro CSD
7
Round 2 - Semi-Final
2   9/25 6:30a
Goreville
10
Jonesboro CSD
2
3   9/25 4:30a
Hardin County School District
8
Vienna
2
Round 3 - Final
4   9/27 4:30a
Goreville
7
Hardin County School District
6
 
WINNER
Goreville
Region: 2
Organizer: Christopher Elementary School
Host: Christopher Elementary School
Round 1 - Quarter-Final
1   9/24 4:30p
Sesser-Valier Junior High
13
Zeigler-Royalton Junior High
1
Round 2 - Semi-Final
2   9/25 4:30p
Christopher Elementary School
14
Sesser-Valier Junior High
0
3   9/25 2p
Unity Point School
7
Creal Springs - Adams School
5
Round 3 - Final
4   9/30 4:30p
Christopher Elementary School
10
Creal Springs - Adams School
0
 
WINNER
Christopher Elementary School
Region: 3
Organizer: Chester Grade School
Host: Pinckneyville Junior High School
Round 1 - Quarter-Final
1   9/24 4p
Steeleville Elementary School
4
Trico Junior High
5
Round 2 - Semi-Final
2   9/25 4p
Pinckneyville Junior High School
9
Trico Junior High
3
3   9/26 4p
Sparta Lincoln School
4
Chester Grade School
3
Round 3 - Final
4   9/30 4p
Pinckneyville Junior High School
8
Sparta Lincoln School
4
 
WINNER
Pinckneyville Junior High School
Region: 4
Organizer: Millstadt School
Round 1 - Quarter-Final
1   9/24 4:15p
Dupo Junior High
9
Grant Middle School
1
Round 2 - Semi-Final
2   9/25 4:15p
Millstadt School
13
Dupo Junior High
3
3   9/25 4:15p
Smithton
5
Red Bud Elementary School
6
Round 3 - Final
4   9/26 4:15p
Millstadt School
11
Red Bud Elementary School
1
 
WINNER
Millstadt School
Region: 5
Organizer: Pontiac Jr High School
Host: Pontiac Jr High School
Round 1 - Quarter-Final
1   9/23 4:30p
Maryville Christian School (Maryville)
11
St John-Nuemann/St Peter-Paul Co-op
8
Round 2 - Semi-Final
2   9/24 4p
Pontiac Jr High School
7
Maryville Christian School (Maryville)
6
3   9/24 4p
St Clare School of O'Fallon
2
St Boniface-St Mary (Edwardsville) Co-op
6
Round 3 - Final
4   9/26 4p
Pontiac Jr High School
9
St Boniface-St Mary (Edwardsville) Co-op
8
 
WINNER
Pontiac Jr High School
Region: 6
Organizer: Nashville Middle School
Host: Aviston Elementary School
Round 1 - Quarter-Final
1   9/24 4:15p
Lebanon Junior High
2
Okawville Jr High
17
Round 2 - Semi-Final
2   9/25 4:15p
Aviston Elementary School
16
Okawville Jr High
0.
3   9/26 4:15p
Nashville Middle School
16
Shiloh Middle School
0.
Round 3 - Final
4   9/30 4:15p
Aviston Elementary School
4
Nashville Middle School
8
 
WINNER
Nashville Middle School
Region: 7
Organizer: Carlyle Junior High
Host: Carlyle Junior High
Round 1 - Quarter-Final
1   9/24 4p
Central City School
8
Sandoval Junior High
0
Round 2 - Semi-Final
2   9/25 4p
Carlyle Junior High
6
Central City School
1
3   9/28 11a
Breese District 12
2
Rome Comm. Cons. School
1
Round 3 - Final
4   9/28 12p
Carlyle Junior High
5
Breese District 12
7
 
WINNER
Breese District 12
Region: 8
Organizer: Fairfield Junior High
Host: Albion
Round 1 - Quarter-Final
1   9/25 4:30p
Wayne City Junior High
9
Norris City-Omaha-Enfield
7
Round 2 - Semi-Final
2   9/26 4:15p
Fairfield Junior High
10
Wayne City Junior High
0
3   9/26 6:15p
Gallatin County Junior High School
4
Albion
5
Round 3 - Final
4   9/23 4:30p
Fairfield Junior High
6
Albion
9
 
WINNER
Albion
Baseball
2019 Class S
Regional meeting date: Sep 18, 2019
Regionals: Sep 20, 2019 - Oct 01, 2019
State: Oct 05, 2019 - Aug 10, 2019
Region: 1
Organizer: Shawnee Junior High
Host: Egyptian Middle School
Round 1 - Quarter-Final
1   9/20 4:30p
Century Junior High
17
Cairo Junior High School
5
2   9/23 4:30p
Shawnee Junior High
20
Dongola Unit School District 66
O
3   9/20 4:30p
Meridian Middle School (Mounds)
17
Cypress Elementary School District
7
Round 2 - Semi-Final
4   9/23 4:30p
Egyptian Middle School
6
Century Junior High
4
5   9/24 4:30p
Shawnee Junior High
7
Meridian Middle School (Mounds)
11
Round 3 - Final
6   9/27 4p
Egyptian Middle School
7
Meridian Middle School (Mounds)
8
 
WINNER
Meridian Middle School (Mounds)
Region: 2
Organizer: Cobden Unit School
Host: Crab Orchard Elementary School
Round 1 - Quarter-Final
1   9/20 4a
Crab Orchard Elementary School
17
Carrier Mills-Stonefort Jr. High
7
2   9/23 4:30a
Giant City
15
Lick Creek School
5
3   9/20 4a
New Simpson Hill School
10
Cobden Unit School
00
4   9/20 4:30a
Pope County School
1
Galatia Junior High
12
Round 2 - Semi-Final
5   9/24 4p
Crab Orchard Elementary School
10
Giant City
5
6   9/25 4a
New Simpson Hill School
2
Galatia Junior High
6
Round 3 - Final
7   9/27 4a
Crab Orchard Elementary School
4
Galatia Junior High
2
 
WINNER
Crab Orchard Elementary School
Region: 3
Organizer: Pinckneyville CCSD 204
Host: Pinckneyville CCSD 204
Round 1 - Quarter-Final
1   9/20 4p
Pinckneyville CCSD 204
10
Coulterville Unit District
0
2   9/20 4p
Desoto
14
St Bruno-Tamaroa Co-op
3
3   9/20 4p
Our Lady of Mount Carmel Regional Catholic School (OLMC Herrin)
14
Elverado Junior High
4
4   9/20 6p
Unity Christian School (Energy)
6
St Andrew School
3
Round 2 - Semi-Final
5   9/25 1:30p
Pinckneyville CCSD 204
9
Desoto
5
6   9/25 4p
Our Lady of Mount Carmel Regional Catholic School (OLMC Herrin)
4
Unity Christian School (Energy)
1
Round 3 - Final
7   9/30 4p
Pinckneyville CCSD 204
2
Our Lady of Mount Carmel Regional Catholic School (OLMC Herrin)
1
 
WINNER
Pinckneyville CCSD 204
Region: 4
Organizer: Marissa Junior High
Host: Marissa Junior High
Round 1 - Quarter-Final
1   9/23 4:15p
Marissa Junior High
21
Evansville Attendance Center
0
2   9/23 4:15p
New Athens Junior High
10
St Mary's School (Chester)
1
3   9/24 6:30p
St John's Lutheran (Red Bud)
13
St John Lutheran (Chester)
3
4   9/23 4:15p
Trinity St John Lutheran School (Nashville)
11
St John Catholic (Red Bud)
1
Round 2 - Semi-Final
5   9/26 4:15p
Marissa Junior High
4
New Athens Junior High
0
6   9/27 4:15p
St John's Lutheran (Red Bud)
7
Trinity St John Lutheran School (Nashville)
13
Round 3 - Final
7   9/30 4:15p
Marissa Junior High
10
Trinity St John Lutheran School (Nashville)
15
 
WINNER
Trinity St John Lutheran School (Nashville)
Region: 5
Organizer: Valmeyer Junior High
Host: Holy Childhood(Mascoutah)
Round 1 - Quarter-Final
1   9/20 6p
Holy Childhood(Mascoutah)
15
St Teresa Cath.(Belleville)-St James Cath.(Millstadt) Co-op
00
2   9/20 4:15p
Good Shepherd Lutheran School (Collinsville)
2
St Paul Catholic School (Highland)
13
3   9/24 4:30p
St Peter and Paul Catholic School (Waterloo)
17
Valmeyer Junior High
2
4   9/24 4:30p
Blessed Sacrament (Belleville)
Trinity Lutheran School (Edwardsville)
FOR
Round 2 - Semi-Final
5   9/25 7:30p
Holy Childhood(Mascoutah)
3
St Paul Catholic School (Highland)
00
6   9/25 5p
St Peter and Paul Catholic School (Waterloo)
00
Blessed Sacrament (Belleville)
4
Round 3 - Final
7   9/27 5p
Holy Childhood(Mascoutah)
12
Blessed Sacrament (Belleville)
00
 
WINNER
Holy Childhood(Mascoutah)
Region: 6
Organizer: Selmaville
Host: Patoka Junior High
Round 1 - Quarter-Final
1   9/23 4:30p
Altamont Lutheran Interparrish School
16
Trinity Lutheran School (Hoffman)
00
2   9/23 4:30p
All Saints Academy (Breese)
13
Raccoon-Kell Co-op
00
3   9/23 5:30p
Patoka-Odin Co-op
5
St Peter Lutheran School
2
4   9/23 6p
Selmaville
6
Willow Grove-St Mary's Cath.(Centralia) Co-op
5
Round 2 - Semi-Final
5   9/25 6:30p
Altamont Lutheran Interparrish School
1
All Saints Academy (Breese)
00
6   9/25 4p
Patoka-Odin Co-op
7
Selmaville
1
Round 3 - Final
7   9/27 6p
Altamont Lutheran Interparrish School
10
Patoka-Odin Co-op
00
 
WINNER
Altamont Lutheran Interparrish School
Region: 7
Organizer: Woodlawn
Host: Waltonville Grade School
Round 1 - Quarter-Final
1   9/23 4p
Opdyke-Belle Rive Grade School
9
Woodlawn
2
2   9/23 6p
St Mary's School (Mt. Vernon)
2
Summersville Grade School
10
3   9/24 4:30p
Waltonville Grade School
9
Thompsonville
1
4   9/24 5p
Bluford
7
Spring Garden
1
Round 2 - Semi-Final
5   9/25 4:30p
Opdyke-Belle Rive Grade School
3
Summersville Grade School
2
6   9/26 4:30p
Waltonville Grade School
4
Bluford
3
Round 3 - Final
7   9/30 4:30p
Opdyke-Belle Rive Grade School
4
Waltonville Grade School
2
 
WINNER
Opdyke-Belle Rive Grade School
Region: 8
Organizer: New Hope
Host: Cisne Middle School
Round 1 - Quarter-Final
1   9/23 4:30p
Cisne Middle School
20
Allendale
0
2   9/23 4:30p
Grayville Junior High
6
West Salem Grade School
13
3   9/23 4:30p
New Hope
20
Clay City Junior High
1
4   9/24 4p
Jasper Grade School
7
Field-Farrington Co-op
6
Round 2 - Semi-Final
5   9/26 4p
Cisne Middle School
15
West Salem Grade School
0
6   9/26 6p
New Hope
16
Jasper Grade School
2
Round 3 - Final
7   9/30 4:30p
Cisne Middle School
5
New Hope
4
 
WINNER
Cisne Middle School

More Articles ...

Latest Forum Posts

Related Pages

Who's Online

We have 68 guests and no members online